Zdjęcie: ZGP
06-09-2023 08:08
Dekret Łukaszenki ograniczający możliwość wymiany paszportów poza granicami kraju sprawia, że projekt paszportu narodowego dla nowej Białorusi, przedstawiony przez Zjednoczony Gabinet Przejściowy, staje się jeszcze bardziej aktualny - stwierdził Walery Kowalewski, przedstawiciel ZGP ds. zagranicznych.
"Jest oczywiste, że zbrodniczy reżim odmawia wypełnienia swoich podstawowych obowiązków wobec obywateli Białorusi, zamieniając zwykłe funkcje państwa w element nacisku i represji. To kolejny krok w poszukiwaniu „wrogów”, naruszenie podstawowych praw obywateli i ludzi, co po raz kolejny ukazuje wszystkim antyspołeczną istotę reżimu uzurpatora” – powiedział Kowalewski.
Według niego wydanie dekretu po raz kolejny potwierdza, że zaprojektowanie paszportu jest działaniem uzasadnionym i istotnym, a nie tylko propagandową. Kowalewski dodał, że taki paszport jest już niezbędną koniecznością dla dziesiątek tysięcy obywateli Białorusi, a w przyszłości – dla jeszcze większej liczby Białorusinów. Przypomnijmy, że projekt paszportu został przedstawiony przez ZGP na konferencji „Nowa Białoruś”, która odbywała się w Warszawie na początku sierpnia.
Z kolei Swiatłana Cichanouska zapewniła, że jej zespół pracuje nad tym, aby obywatele Białorusi nie pozostali bez paszportów. Konsultacje z Komisją Europejską odbędą się we wrześniu, kwestia zostanie także poruszona na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Cichanouska zauważyła, że Polska i Litwa już wydają dokumenty podróży Białorusinom, którzy mają nieważny paszport, ale mają zezwolenie na pobyt stały lub czasowy.
"Przygotowujemy się do uruchomienia wydawania nowych białoruskich paszportów i pracujemy nad ich uznaniem. Proces ten nie jest szybki i tutaj będziemy potrzebować pomocy wszystkich Białorusinów mieszkających za granicą. Będziemy musieli pozyskać wsparcie rządów krajów, w których żyją Białorusini. Mamy nadzieję, że paszport będzie w stanie rozwiązać szereg problemów legalizacyjnych ”- powiedziała opozycjonistka. Apelowała do Białorusinów, aby nie działali pochopnie: nie wracali do kraju z powodu utraty ważności paszportu, jeśli dana osoba wie, że grozi jej prześladowanie.