geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Oficjalny stan białoruskiej gospodarki

Dodał: Andrzej Widera

19-02-2025 11:11


Według artykułu niezależnego portalu "Zerkalo", białoruski premier Raman Hałouczenka omówił dzisiaj sytuację gospodarczej podczas posiedzenia rządu. Według niego PKB zwiększył się o 3,7% w skali roku, a szczególnie dobrze radziły sobie budownictwo, rolnictwo oraz sektor informacyjno-komunikacyjny. Przemysł odnotował wzrost o 3%, jednak Hałouczenka uznał ten wynik za niewystarczający. Konsumpcja utrzymała wysoki poziom, a handel detaliczny znacząco wzrósł, przy umiarkowanej inflacji.

W 2024 roku głównymi motorami wzrostu były przemysł, budownictwo, handel i transport. Dochody ludności, uwzględniając inflację, wzrosły o 9,7%, a średnia pensja w grudniu osiągnęła 2700 rubli, choć w styczniu tradycyjnie następuje jej spadek. Zachowana została stabilność makroekonomiczna, a rezerwy walutowe wzrosły o 800 mln dolarów, osiągając 9 mld. Napływ netto bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniósł 1,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 3,5% w porównaniu do 2023 roku.

Równowaga na rynku walutowym została utrzymana, a obywatele częściej sprzedawali waluty obce, co przełożyło się na wzrost zaufania do rubla. Depozyty terminowe w rublach białoruskich wzrosły o 35% (3 mld rubli). Liczba nierentownych firm spadła do najniższego poziomu od dekady, a ogólna sytuacja gospodarcza pozostaje stabilna i kontrolowana. Jedynym nieosiągniętym celem pozostaje eksport, który mimo wzrostu o 1,7 mld dolarów, nie sprostał zakładanym oczekiwaniom.

Jednak niezależni ekonomiści ostrzegają przed rosnącym popytem wewnętrznym, który może napędzać inflację, oraz nierównowagą w handlu zagranicznym, co mogłoby osłabić rynek walutowy. Prognozy wskazują, że dalszy wzrost wynagrodzeń stanie się trudniejszy, a wzrost gospodarczy w 2025 roku może spowolnić do 1,5–2%.

Według badań niezależnego ośrodka BEROC 24,7% respondentów zauważyło spadek dochodów. Główne przyczyny to wzrost cen (52%), mniejsza liczba zamówień (20%) oraz zmiany kursu walutowego (19%). Obniżenie pensji dotknęło 15% pracowników, a premie i podwyżki cofnięto odpowiednio u 13% i 12% zatrudnionych. Aby radzić sobie z trudniejszą sytuacją, badani ograniczają wydatki na rozrywkę (43%), żywność (33%) i odzież (26%), sięgają po oszczędności (27%) lub zalegają z płatnościami (25%). Opinia publiczna jest podzielona – 26% uważa, że sytuacja ekonomiczna poprawiła się, tyle samo osób twierdzi, że się pogorszyła. Optymistycznie na przyszłość patrzy 30% społeczeństwa, a 19% nie spodziewa się poprawy.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024