Zdjęcie: Wikipedia
29-05-2023 09:05
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest w kryzysie przez najbliższe pół roku, ponieważ Rosja i Białoruś nie chcą zaakceptować przewodnictwa Estonii w organizacji w 2024 roku. Zgodnie z zasadami OBWE, rotacyjne przewodnictwo musi zostać zatwierdzone przez wszystkie 57 państw członkowskich. Z drugiej strony Estonia nie chce rezygnować z przewodnictwa.
Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto powiedział, że jeśli OBWE nie będzie miała przewodniczącego w 2024 r. i nie będzie konsensusu w tej sprawie, OBWE jako organizacja może zniknąć. Po Estonii, OBWE powinna przewodniczyć Finlandia w 2025 r. W 2022 roku OBWE przewodniczyła Polska. W 2023 r. OBWE będzie przewodniczyć Macedonia Północna. Podczas przewodnictwa OBWE będzie przewodniczył minister spraw zagranicznych kraju sprawującego przewodnictwo, obecnie minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej, Bujar Osmani.
OBWE została założona w 1994 roku w Budapeszcie na Węgrzech, kiedy to kolejne spotkania dotyczące europejskiego bezpieczeństwa i współpracy przekształciły się w odrębną organizację. Pierwsze spotkanie na ten temat odbyło się w Helsinkach w 1975 roku z inicjatywy fińskiego prezydenta Urho Kekkonena. OBWE prowadziła m.in.: własną misję obserwacyjną na Ukrainie, która trwała osiem lat. Organizacja zakończyła swoją misję w kwietniu 2022 r. z powodu rosyjskiego sprzeciwu. Misja OBWE na Ukrainie rozpoczęła się w 2014 r. po tym, jak Rosja i wspierani przez nią separatyści rozpoczęli działania wojenne we wschodniej Ukrainie. OBWE była jedyną organizacją międzynarodową, której misja monitorowała konflikt w terenie.