Zdjęcie: Wikipedia
22-07-2024 12:39
Parlament Estonii Riigikogu głosował nad akceptacją dla nowego rządu Estonii, którym będzie kierował przewodniczący Partii Reform Kristen Michal. W głosowaniu 64 członków Riigikogu opowiedziało się za przyznaniem kandydatowi na premiera uprawnień do utworzenia rządu, a 27 było przeciw.
W czasie debaty przed głosowaniem Kristen Michal odnosił się do wielu zapytań posłów, w tym dotyczących wydatków na obronę. Stwierdził, że pojawią się dodatkowe 450 mln euro w 2026 r. i ponad 300 mln euro w 2027 r. i później. Ponadto planowane przez obecny rząd inwestycje w szeroko pojęte bezpieczeństwo wzrosną o 40 mln euro. Natomiast o ogólnym wzroście podatków obywateli, kandydat na premiera powiedział, że prace nad tym jeszcze trwają.
Po głosowaniu w Riigikogu Partia Reform, Estonia 200 i Partia Socjaldemokratyczna podpiszą umowę koalicyjną. Następnie jeszcze dzisiaj o godzinie 16:00 prezydent Alar Karis planuje dokonać zaprzysiężenia nowego rządu.
Premier - Kristen Michal
Minister Obrony Narodowej – Hanno Pevkur
Minister Spraw Wewnętrznych – Lauri Läänemets
Minister Spraw Zagranicznych – Margus Tsahkna
Minister Finansów – Jürgen Ligi
Minister Gospodarki – Erkki Keldo
Minister Infrastruktury – Vladimir Svet
Minister Klimatu – Yoko Alender
Minister Kultury – Heidy Purga
Minister Ochrony Socjalnej – Signe Riisalo
Minister Zdrowia – Riina Sikkut
Minister Spraw Regionalnych i Rolnictwa – Piret Hartman
Minister Edukacji i Nauki – Kristina Kallas
Minister Sprawiedliwości i Cyfryzacji – Liisa Pakosta
"W polityce zagranicznej i bezpieczeństwie mamy kontynuacje - ministrami pozostają te same osoby co w III gabinecie Kai Kallas. Zmiany na stanowiskach ministerialnych mają o wiele większe znaczenie w rozgrywce wewnątrz politycznej. Szczególnie gdy spojrzymy na listę ministrów z szeregów Partii Reform. Kristen Michal chce uspokoić szeregi partyjne i wyprowadzić Partie Reform z kryzysu do jakiego doprowadził ją ostatni rok rządów Kallas. najbardziej kontrowersyjne Finanse i gospodarkę w praktyce przejmuję Jürgen Ligi (szef ministerstwa finansów w latach 2009-2014). Ligi tonował nastroje, gdy do przestrzeni publicznej wychodziły spory wewnątrzpartyjne. Jednocześnie Wraz z Michalem mają pewnie pokazać starą "dobrą" twarz Partii Reform. Partii skupionej na gospodarce - celem jest odzyskanie elektoratu." - napisał Bartosz Chmielewski, ekspert OSW.