Zdjęcie: Pixabay
08-04-2023 11:00
Według niepotwierdzonych informacji stanowiska ministerialne nowego rządu Estonii zostały już rozdzielone. Partia Reform objęła siedem stanowisk ministerialnych, Estonia 200 i Partia Socjaldemokratyczna po trzy. Umowa koalicyjna przewiduje również podwyższenie podatku od sprzedaży i podatku dochodowego.
Kaja Kallas nadal będzie premierem. Pozostałe stanowiska ministerialne Partii Reform są podzielone w następujący sposób: Signe Riisalo pozostanie ministrem spraw socjalnych, Toomas Kivimägi zostanie ministrem sprawiedliwości, Mart Võrklaev zostanie ministrem finansów, Hanno Pevkur pozostanie ministrem obrony, Liina Kersna otrzyma tekę ministra kultury, a Kristen Michal obejmie nowo utworzone stanowisko ministra klimatu.
Jeśli chodzi o stanowiska ministerialne Partii Socjaldemokratycznej, wiadomo, że Lauri Läänemets nadal będzie ministrem spraw wewnętrznych, Riina Sikkut ministrem zdrowia, a Madis Kalla ministrem ds. regionalnych i wiejskich. Z Estonii 200 tekę ministra spraw zagranicznych obejmie Margus Tsahkna, ministrem informatyki i gospodarki Tiit Riisalo, a ministrem edukacji Kristina Kallas.
Jeśli chodzi o treść umowy koalicyjnej, negocjatorzy zdecydowali, że podatek VAT wzrośnie o dwa procent 1 stycznia 2024 roku, a podatek dochodowy od osób fizycznych o dwa procent od 1 stycznia 2025 roku. Wzrośnie też minimum zwolnienia z podatku dochodowego do 700 euro. Pojawi się też podatek od samochodów, ale co i w jakiej wysokości będzie opodatkowane, okaże się w trakcie analiz. W sobotę w południe zgromadzenia partii politycznych rozpoczną zatwierdzanie umowy koalicyjnej. Po południu umowa zostanie przedstawiona opinii publicznej na konferencji prasowej.
Aktualizacja godz. 16:40
Według opublikowanej dzisiaj umowy koalicyjnej, przewidziano podwyżki podatków, w tym podatku samochodowego od 2024 r., podział Eesti Energia, a także zobowiązanie do upowszechnienia i zwiększenia efektywności kosztowej świadczeń rodzinnych oraz zniesienia ulg w podatku dochodowym na dzieci i spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych. "Zielone" reformy we współpracy sektorów publicznego, prywatnego i usługowego oraz przyjęcie ustawy klimatycznej to główne cele nowego rządu. Koalicja twierdzi, że nie planuje otwierać nowych kopalni łupków bitumicznych i woli w pełni wykorzystać istniejące. Nowa koalicja zakończy spalanie drewna w przemysłowej produkcji energii elektrycznej, ale biomasa nadal będzie wykorzystywana w lokalnych elektrociepłowniach. Nowy rząd popiera inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą przestawienia ruchu kolejowego na europejską szerokość torów w regionie bałtyckim.
W zakresie edukacji nowa koalicja planuje przejście na nauczanie wyłącznie w języku estońskim w edukacji przedszkolnej od 2027 roku i w edukacji podstawowej od 2030 roku.W kwestiach polityki wewnętrznej uzupełniona zostanie ustawa o wyborach prezydenckich, aby umożliwić wcześniejsze wystawianie kandydatów, przy jednoczesnym poszukiwaniu konsensusu politycznego w Riigikogu w sprawie zmiany procesu wyborów prezydenckich. Planowane są zmiany okręgów wyborczych w wyborach parlamentarnych oraz rozważenie, czy dać 16- i 17-latkom prawo do głosowania w wyborach do Riigikogu.