Zdjęcie: Wikipedia
14-11-2024 11:58
Dzisiaj nowy Seimas zebrał się na swoim pierwszym posiedzeniu w historycznej Sali Aktów 11 Marca. Zgodnie ze stuletnią tradycją zaszczyt przewodniczenia pierwszej sesji litewskiego Sejmu przypada najstarszemu członkowi Sejmu. Dziś ten zaszczyt przypadł 73-letniej posłance na Sejm Birutę Vėsaitę, a podczas spotkania posłowie złożą ślubowanie.
Prezydent Gitanas Nausėda życzył członkom Seimasu wzmocnienia niepodległości Litwy i pamiętania o obowiązku dbania o bezpieczeństwo kraju. „Od teraz nie portale społecznościowe, ale Izba Seimasu będzie Twoim miejscem pracy. Nie "like", ale decyzje podejmowane od dzisiaj są miarą oceny efektów Twojej pracy.” - powiedział prezydent Litwy. Nausėda wspomniał także o innym wyzwaniu, nazywając je „imponującą szansą”, jakim jest przewodnictwo Litwy w Radzie Unii Europejskiej w 2027 roku.
Jak wiadomo, nowym przewodniczącym Seimasu zostanie Saulius Skvernelis, szef partii Związek Demokratów "W imię Litwy". Konserwatyści ze swojego składu powołają z kolei Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė na stanowisko wiceprzewodniczącej Sejmu. Socjaldemokraci ogłosili, że na wiceprzewodniczących powołają Juoza Olekasa, Rasę Budbergytė i Orintasa Leiputė, a „Świt Niemna” nominuje posłankę Agnė Širinskienė.
Tymczasem planowany na urząd premiera Gintautas Paluckas powiedział, że zaplanowana przez opozycję akcja protestacyjna mająca na celu opuszczenie sali po złożeniu ślubowania przez Remigijasa Žemaitaičisa jest wyrazem demokracji.
Ten ostatni, pomimo oświadczenia prezydenta, że nie mianuje członków partii„Świt Niemna” ani osób blisko z nią związanych na stanowiska ministrów, nie wyklucza, że nominuje przedstawiciela tego ugrupowania w Sejmie. „Prezydent powiedział w wywiadzie, że jeśli ludzie są dobrzy, technokratyczni i spełniają wymagania, mogą objąć stanowisko ministra. Myślę, że żyjemy w cywilizowanym kraju i dyskryminacja ze względu na płeć, narodowość czy partię nie ma jeszcze miejsca” - powiedział Žemaitaitis.