geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Niemiecka brygada na Litwie i modernizacja armii

Andrzej Widera

12-10-2023 08:15


Jak poinformował litewski resort obrony, do końca tego roku ministerstwa obrony Litwy i Niemiec planują podpisać porozumienie dotyczące planu rozmieszczenia niemieckiej brygady na Litwie. Według komunikatu Niemcy obiecują utworzenie na początek dowództwa swojej brygady na Litwie w przyszłym roku.

Minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas spotkał się w środę w Brukseli z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem i omówił wytyczne dotyczące stałego rozmieszczenia brygady tego kraju na Litwie.  „Jesteśmy szczęśliwi i doceniamy historyczną decyzję Niemiec. Dziś mój kolega Boris przedstawił Bundestagowi wytyczne dotyczące stałego rozmieszczenia niemieckiej brygady na Litwie. Nasze ministerstwa wspólnie koordynują wszystkie szczegóły wdrożenia, abyśmy mogli podpisać plan działań wdrożeniowych do końca tego roku” – powiedział minister Anušauskas. Zapewnił, że Litwie zależy na szybkiej realizacji tego planu i w związku z tym zapewnił swojego niemieckiego odpowiednika o priorytetowym zadaniu budowy potrzebnej infrastruktury.

Tymczasem także wczoraj, litewski rząd przyjął projekt programu wzmocnienia i rozwoju Systemu Obronnego Kraju, który będzie realizowany w latach 2023-2030. Projekt ma być przedstawiony do rozpatrzenia przez Seimas. Žilvinas Tomkus, wiceminister obrony narodowej, powiedział, że program opiera się na trzech głównych założeniach. "Pierwsze z nich związane jest z modernizacją naszych Sił Zbrojnych, drugie z zaangażowaniem społeczeństwa i jego gotowością do obrony, a trzecie z tym, jak wzmocnić nasze zdolności cybernetyczne i jest związane z rozwojem obrony cyberprzestrzeni" - powiedział wiceminister na posiedzeniu rządu.

Program ma na celu wzmocnienie siły bojowej Litewskich Sił Zbrojnych i potencjału odstraszania, wzmocnienia odporności społeczeństwa oraz jego świadomości, cyberbezpieczeństwa i obrony, a także poprawę współpracy z instytucjami, które byłyby związane z siłami zbrojnymi w przypadku wojny.

Program określa cel utworzenia dywizji, która "w pełni zintegrowałaby się z regionalnymi planami obronnymi, zapewniłaby skuteczne dowodzenie i kontrolę na poziomie NATO oraz stanowiłaby idealną platformę dla sił sojuszniczych rozmieszczonych na Litwie". Aby osiągnąć ten cel, przewidziano inwestycje w uzbrojenie i czołgi dla ciężkich jednostek manewrowych armii, a także w uzbrojenie i sprzęt do obrony powietrznej, pośredniego wsparcia ogniowego, inżynierii wojskowej, rozpoznania i logistyki dla jednostek wspomagających na poziomie dywizji.

Projekt obejmuje zakup bojowych wozów piechoty do 2033 r., opancerzonych pojazdów terenowych do 2025 r., systemów przeciwpancernych średniego i dalekiego zasięgu do 2034 r., haubic samobieżnych i radarów artyleryjskich do 2029 r. oraz systemu artylerii rakietowej do 2028 r. Nabyte zostaną również systemy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu, platforma śmigłowcowa do 2026 roku oraz modernizacja wojskowych samolotów transportowych do 2028 roku. Okręt przeciwminowy i poszukiwawczo-ratowniczy ma zostać zakupiony do 2024 r., radary nawigacyjne i łodzie patrolowe do 2026 r., a nowe okręty wielozadaniowe do 2033 r., stopniowo zastępując obecne okręty. Do 2030 r. planowane jest również nabycie min morskich, utworzenie Służby Obrony Portów i Wybrzeża oraz zapewnienie niezbędnego sprzętu i uzbrojenia.  Program podkreśla, że trwałość zobowiązań politycznych w zakresie finansowania obronności jest kluczowym warunkiem osiągnięcia tych priorytetów.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021