geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Naddniestrzańskie decyzje i baszkan Gagauzji

Andrzej Widera

19-01-2023 08:46


Wczoraj Rada Najwyższa Naddniestrza na wniosek szefa regionu Wadima Krasnosielskiego  zatwierdziła decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego w gospodarce do 1 marca. Za uzasadnienie tej decyzji podaje się fakt, że sytuacja w gospodarce nie wróciła jeszcze do normy.

W październiku ubiegłego roku w gospodarce Naddniestrza wprowadzono stan wyjątkowy w związku z ograniczeniem dostaw gazu przez Gazprom. Następnie minister rozwoju gospodarczego regionu Siergiej Obolonik powiedział, że elektrownia MoldGRES nie będzie w stanie w pełni zapewnić dostaw energii elektrycznej dla Mołdawii. Zakłady Metalurgiczne i inne duże przedsiębiorstwa wstrzymały pracę z powodu braku gazu.

Tymczasem dość niespodziewanie w kwestii Naddniestrza swój głos zabrała baszkan Gagauzji Irina Vlah. W opublikowanym materiale wideo w mediach społecznościowych, Vlah stwierdziła,  że działania władz Kiszyniowa, w tym prezydent Mai Sandu, mogą zmienić zamrożony konflikt w Naddniestrzu w „gorący”. Vlah pytała „dlaczego Mołdawia się zbroi” i podała jako przykład niedawno dostarczone Mołdawii przez Niemcy transportery opancerzone Piranha.   „Jeśli partia rządząca nie wie, jak wykorzystać narzędzia oferowane przez ustrój demokratyczny, zamrożony konflikt może się zaostrzyć, zagrażając bezpieczeństwu i stabilności politycznej kraju” – powiedziała Vlah.

Warto zauważyć tutaj, że słowa Vlah są realizacją rosyjskiej narracji w tej kwestii, które niemal dokładnie powtarzają także słowa władz Naddniestrza.  W odpowiedzi na słowa Vlah, Mołdawskie Biuro Reintegracji zauważyło, że „władze zawsze potwierdzały swoje zdecydowane zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego wyłącznie środkami pokojowymi i politycznymi, z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Mołdowy w międzynarodowo uznanych granicach”.

Jednak można w tej sprawie spodziewać się następnych wypowiedzi polityków obu stron, gdyż wczoraj do Kiszyniowa przybyła grupa ekspertów wojskowych z Unii Europejskiej (European Peace Foundation). W programie rozmów znalazła się współpraca Mołdawii z Unią Europejską w dziedzinie wojskowej, modernizacja armii  oraz perspektywy intensyfikacji partnerstwa dwustronnego. Europejska Fundacja na rzecz Pokoju powstała w 2021 roku. Jest to fundusz pozabudżetowy o wartości około 5 mld euro na lata 2021-2027, finansowany ze składek państw członkowskich UE. Ostatecznym celem funduszu jest zwiększenie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, utrzymywania pokoju oraz wzmacniania międzynarodowej stabilności i bezpieczeństwa.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024