Zdjęcie: Pixabay
19-09-2023 14:49
Rada Dyrektorów Krajowej Agencji Regulacji Energetyki Mołdawii (ANRE) zatwierdziła umowę na konserwację sieci przesyłowych gazu ziemnego zawartą pomiędzy SRL „Moldovatransgaz” a SRL „Vestmoldtransgaz”. Tym samym ANRE zakończyła proces prawny dotyczący tymczasowego wyznaczenia SRL „Vestmoldtransgaz” na operatora systemu przesyłowego gazu ziemnego na całym terytorium Mołdawii.
Ten bardzo lakoniczny komunikat niesie jednak istotne zmiany dla mołdawskiego bezpieczeństwa gazowego. Jak poinformował Kamil Całus, ekspert OSW, spółka Vestmoldtransgaz należąca do rumuńskiego Transgazu, przejęła kontrolę nad mołdawską siecią dystrybucyjno-przesyłową gazu (bez Naddniestrza).
"Wcześniej operatorem był powiązany z Gazpromem Moldovagaz, natomiast spółka Vestmoldtransgaz do tej pory zarządzała oddanym do użytku w 2021 r. interkonektorem łączącym rumuńskie Jassy z położonym w Mołdawii miastem Ungheni i biegnącym dalej do Kiszyniowa. Odebranie Moldovagazowi kontroli nad gazociągami krajowymi wiąże się z wdrażaniem przez Mołdawię tzw. III pakietu energetycznego UE. W jego ramach rząd mołdawski jeszcze w 2011 r. zobowiązał się do rozdzielenia funkcji dostawcy surowca od funkcji jego przesyłu i dystrybucji (tzw. unbundling), które do tej pory skupiała w swoich rękach spółka Moldovagaz. Rosja – nie chcąc utracić swoich wpływów w mołdawskim sektorze energetycznym – nieustępliwie od lat sprzeciwiała się tym działaniom." - napisał Kamil Całus.
Warto zauważyć, że działanie to jest konsekwetną decyzją podjętą przez władze kraju, aby odebrać rosyjskiemu Gazpromowi możliwości wpływania także na sieć dystrybucyjną. Łącznie z ogłoszonymi niedawno wynikami audytu mołdawskiego długu wobec rosyjskiej spółki, a także działaniami na rzecz dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu, Mołdawia potwierdza swoją aktywność w zakresie zabezpieczenia gazu i energii dla kraju.