geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawscy rolnicy apelują do ambasady Rumunii

Dodał: Andrzej Widera

29-08-2024 10:56


Przedstawiciele stowarzyszenia „Siła Rolników” zwrócili się o pomoc do Ambasady Rumunii w Mołdawii. Wezwali misję dyplomatyczną i rząd tego kraju, aby „nie pozostały obojętne” na problemy mołdawskich producentów rolnych i zapewniły wsparcie na różnych poziomach.

Przedstawiciele stowarzyszenia „Siła Rolników” spotkali się 28 sierpnia z Ambasadorem Rumunii w Mołdawii Cristianem-Leonem Turcanu. „Głównym tematem dyskusji była krytyczna sytuacja w sektorze rolnym Mołdawii i jej możliwe konsekwencje” – stwierdziło stowarzyszenie w komunikacie prasowym. W szczególności rolnicy skarżyli się, że rząd proponuje „powierzchowne, spóźnione i nieskuteczne działania”, podczas gdy parlament i prezydent ignorują problem. Przedstawiciele stowarzyszenia rozmawiali także o tym, jak rozczarowanie rolników może wpłynąć na referendum konstytucyjne w sprawie przystąpienia do UE i jak siły antyeuropejskie mogą to wykorzystać.

„Prosiliśmy Ambasadę Rumunii w Mołdawii i rząd Rumunii, aby nie pozostały obojętne na ten problem i zapewniły możliwie największe wsparcie na różnych poziomach, w tym na arenie międzynarodowej. Wsparcie Rumunii dla mołdawskiego rolnictwa jest dobrze znane, a najnowsza pomoc dla oleju napędowego uchroniła tysiące rolników przed bankructwem. A na poziomie UE Rumunia zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć nasz kraj” – stwierdziło stowarzyszenie w oświadczeniu.

Tymczasem mołdawski minister rolnictwa Vladimir Bolea przedstawił pakiet pierwszej pomocy dla rolników dotkniętych suszą i innymi klęskami żywiołowymi. Producenci rolni będą zwolnieni z kar za przeterminowane pożyczki dla Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ADMA), jeśli przedstawią dokument potwierdzający niemożność wywiązania się z zobowiązań umownych, wydany przez Izbę Przemysłowo-Handlową.

Kolejnym środkiem pomocy jest  zawieszenie płatności ostatniej raty należnej w 2024 r., na ten sam okres 2 września 2024 r. – 31 grudnia 2024 r. na tych samych warunkach, na podstawie pisemnego wniosku i opinii. 20 sierpnia rząd ogłosił, że przeznaczy 100 milionów lei na zrekompensowanie strat poniesionych przez rolników. Oświadczenie zostało ogłoszone po rozmowach premiera Dorina Receana i ministra rolnictwa Vladimira Bolei z kilkoma rolnikami reprezentującymi stowarzyszenia rolników na temat sposobów przezwyciężenia trudnej sytuacji, w której znajduje się sektor rolniczy, w następstwie suszu.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024