Zdjęcie: Pixabay
11-07-2023 13:16
Większość ankietowanych obywateli Mołdawii sprzeciwia się wystąpieniu Mołdawii ze Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Również liczba przeciwników zjednoczenia Mołdawii z Rumunią czy wstąpienia do NATO przekracza liczbę zwolenników tych idei. Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej przez Instytut Polityk Europejskich i Reform (IPRE) we współpracy z socjologicznym ośrodkiem badawczym CBS Axa.
Według wyników badania 33,5% respondentów nie do końca zgadza się z wystąpieniem Mołdawii z WNP, 15,8% raczej się nie zgadza, a zaledwie 12,9% popiera tę decyzję. Na pytanie, czy uważają, że obecność w krajach WNP będzie przeszkodą w przystąpieniu do UE, 18,8% respondentów wyraziło całkowity sprzeciw, 14,4% odpowiedziało, że raczej się nie zgadza. Z tym stwierdzeniem zgadza się tylko 17,1% badanych. Jednocześnie większość respondentów popiera przystąpienie Mołdawii do UE - 59,2%, przeciw było 31,6%, a 8,6% nie odpowiedziało na to pytanie.
Jeśli chodzi o zjednoczenie z Rumunią, 57% respondentów głosowałoby przeciwko unii, 34,8% - za, 7,6% respondentów było niezdecydowanych. Większość badanych opowiedziała się również przeciwko przystąpieniu do NATO - 60,3%, 28% zagłosowałoby w referendum za przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego, niezdecydowanych było 9,9%. Większość respondentów uważa, że głównymi partnerami handlowymi Mołdawii są kraje Unii Europejskiej. Zauważyło to 44,6% respondentów. Jednocześnie 26,7% respondentów za głównego partnera handlowego uważa Rosję. „Dzieje się tak pomimo faktu, że eksport do Rosji znacznie spadł” – powiedział Julian Groza, dyrektor wykonawczy IPRE.