Zdjęcie: Flickr
07-04-2025 12:47
Dostawy gazu do Naddniestrza zostały wstrzymane na kilka dni z powodu „aspektów technicznych”, jak poinformowała kancelaria przywódcy regionu, Władimira Krasnosielskiego. Choć dostawy formalnie nie zostały przerwane, zmniejszono ich wolumen z trzech do 2,2 milionów metrów sześciennych dziennie. Według źródeł w mołdawskim ministerstwie energetyki, decyzja ta wynika z braku przedpłaty za okres od 9 do 22 kwietnia.
Od lutego gaz trafia do Naddniestrza zgodnie z tzw. "schematem węgierskim” – dostarczany przez MET Gas and Energy Marketing AG, z tranzytem przez Mołdawię. Umowa ta została zatwierdzona przez mołdawską Komisję ds. Sytuacji Nadzwyczajnych po tym, jak Tyraspol odrzucił ofertę Unii Europejskiej opiewającą na 60 milionów euro, uzależnioną od spełnienia szeregu warunków, takich jak: podniesienie cen energii do poziomu rynkowego, przestrzeganie praw człowieka oraz wyłączenie z pomocy energochłonnych zakładów przemysłowych. Również nowy model zakupu gazu, mimo że niezwiązany bezpośrednio z UE, wiąże się z zobowiązaniami politycznymi, w tym uwolnieniem więźniów politycznych czy likwidacją punktów kontrolnych zainstalowanych w 2022 roku.
W tym samym czasie Mołdawia podejmuje aktywne kroki w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i integracji z rynkiem europejskim. W tym celu mołdawski minister energii Dorin Junghietu spotkał się w Baku z kluczowymi przedstawicielami UE i Azerbejdżanu podczas posiedzenia Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego. W rozmowach z komisarzem UE ds. energii Danem Jørgensenem wyraził wdzięczność za wsparcie udzielone w kryzysie zimowym i potwierdził, że „razem z Unią Europejską całkowicie zlikwidujemy naszą zależność od jednego dostawcy energii i zintegrujemy się z rynkiem europejskim do 2030 roku, co znacząco pobudzi rozwój gospodarczy naszego kraju”.
Junghietu omówił również potencjalne projekty energetyczne z azerbejdżańskimi ministrami – gospodarki i energii – zapraszając firmy z tego kraju do udziału w przetargach na mołdawskim rynku oraz wyrażając gotowość do współpracy przy imporcie gazu i produktów naftowych. Wspólną uwagę poświęcono inicjatywom zielonej energii, w tym projektowi Green Energy Corridor, mającemu na celu przesył energii odnawialnej z Azerbejdżanu do Europy Środkowej.