geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Mołdawia ogłasza stan wyjątkowy w energetyce

Andrzej Widera

13-12-2024 10:38


Zgodnie z oczekiwaniami, parlament Mołdawii zatwierdził wczoraj stan wyjątkowy w energetyce na 60 dni. Stan wyjątkowy wejdzie w życie 16 grudnia. Za wprowadzeniem tego stanu, głosowało 56 posłów rządzącej Partii Akcja i Solidarności (PAS). Przeciw głosowało 17 posłów sojuszu Komunistów i Socjalistów, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Z przedstawionego uzasadnienia wynika, że koszt energii elektrycznej wytwarzanej przez naddniestrzańską elektrownię MoldGRES dla Mołdawii wynosi 66 dolarów za 1 MWh. W sąsiedniej Rumunii średnia cena na giełdzie jest około trzykrotnie wyższa – 180 dolarów za 1 MWh (855 RON). Zimą Mołdawska Państwowa Elektrownia Rejonowa odpowiada za 70% energii elektrycznej zużywanej w Mołdawii.

Potencjalne niedobory energii elektrycznej mogą zostać pokryte przez Rumunię w ramach możliwości komercyjnych, jakie zapewnia Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E). Łączna moc dostarczona do Mołdawii i Ukrainy wynosi 2100 MWh, z czego jedynie 315 MWh przeznaczone jest dla Mołdawii.

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, jak wynika z uzasadnienia, umożliwi w szczególności podjęcie dziewięciu działań, w tym: przyspieszy zakup gazu i prądu., pozyskiwanie środków na zakup surowców energetycznych, oraz wprowadzanie pozalegislacyjnych rozwiązań w sektorze energetycznym.

Premier Dorin Recean zwrócił się także do mieszkańców Naddniestrza. Szef rządu powiedział, że Rosja „przetrzymuje mieszkańców Lewego Brzegu [Naddniestrza - red.] jako zakładników” za pomocą darmowego gazu, aby zdestabilizować sytuację w Mołdawii. Jednocześnie Recean obiecał pomoc Naddniestrzu, podkreślając jednak, że zasoby energii nie będą już darmowe dla regionu.

Tymczasem władze Rumunii i Mołdawii opracowały plan działania na wypadek zaprzestania dostaw rosyjskiego gazu, który pozwoli uniknąć kryzysu i nadal zapewnić mieszkańcom Mołdawii ciepło i energię elektryczną - powiedział rumuński minister energetyki Sebastian Burduja. Według rumuńskiego ministra spółki obu krajów omawiają możliwość pokrycia ewentualnych niedoborów energii elektrycznej na koszt Rumunii w ramach możliwości komercyjnych, jakie zapewnia Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E). Ponadto badane są techniczne możliwości dostaw energii elektrycznej do Mołdawii, a także dostęp Mołdawii do gazu zmagazynowanego w Rumunii.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024