Zdjęcie: Wikipedia
13-12-2024 10:38
Zgodnie z oczekiwaniami, parlament Mołdawii zatwierdził wczoraj stan wyjątkowy w energetyce na 60 dni. Stan wyjątkowy wejdzie w życie 16 grudnia. Za wprowadzeniem tego stanu, głosowało 56 posłów rządzącej Partii Akcja i Solidarności (PAS). Przeciw głosowało 17 posłów sojuszu Komunistów i Socjalistów, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Z przedstawionego uzasadnienia wynika, że koszt energii elektrycznej wytwarzanej przez naddniestrzańską elektrownię MoldGRES dla Mołdawii wynosi 66 dolarów za 1 MWh. W sąsiedniej Rumunii średnia cena na giełdzie jest około trzykrotnie wyższa – 180 dolarów za 1 MWh (855 RON). Zimą Mołdawska Państwowa Elektrownia Rejonowa odpowiada za 70% energii elektrycznej zużywanej w Mołdawii.
Potencjalne niedobory energii elektrycznej mogą zostać pokryte przez Rumunię w ramach możliwości komercyjnych, jakie zapewnia Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E). Łączna moc dostarczona do Mołdawii i Ukrainy wynosi 2100 MWh, z czego jedynie 315 MWh przeznaczone jest dla Mołdawii.
Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, jak wynika z uzasadnienia, umożliwi w szczególności podjęcie dziewięciu działań, w tym: przyspieszy zakup gazu i prądu., pozyskiwanie środków na zakup surowców energetycznych, oraz wprowadzanie pozalegislacyjnych rozwiązań w sektorze energetycznym.
Premier Dorin Recean zwrócił się także do mieszkańców Naddniestrza. Szef rządu powiedział, że Rosja „przetrzymuje mieszkańców Lewego Brzegu [Naddniestrza - red.] jako zakładników” za pomocą darmowego gazu, aby zdestabilizować sytuację w Mołdawii. Jednocześnie Recean obiecał pomoc Naddniestrzu, podkreślając jednak, że zasoby energii nie będą już darmowe dla regionu.
Tymczasem władze Rumunii i Mołdawii opracowały plan działania na wypadek zaprzestania dostaw rosyjskiego gazu, który pozwoli uniknąć kryzysu i nadal zapewnić mieszkańcom Mołdawii ciepło i energię elektryczną - powiedział rumuński minister energetyki Sebastian Burduja. Według rumuńskiego ministra spółki obu krajów omawiają możliwość pokrycia ewentualnych niedoborów energii elektrycznej na koszt Rumunii w ramach możliwości komercyjnych, jakie zapewnia Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E). Ponadto badane są techniczne możliwości dostaw energii elektrycznej do Mołdawii, a także dostęp Mołdawii do gazu zmagazynowanego w Rumunii.