geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawia odpowiada na zarzuty Moskwy

Dodał: Andrzej Widera

21-07-2023 08:27


Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała wczoraj, że ​​zbliżenie Mołdawii z NATO „wiąże się z całkowitą utratą suwerenności” przez ten kraj i wciągnięciem w geopolityczną konfrontację. Mołdawski MSZ określił oświadczenia Moskwy jako „fałszywe i oszczercze”, zauważając, że „stosunki Mołdawii z różnymi organizacjami międzynarodowymi, w tym z NATO, są suwerenną i niezależną decyzją naszego kraju”.

Zacharowa na konferencji prasowej zwróciła uwagę na „trwającą prowokacyjną politykę rozszerzenia NATO, wciągającą Mołdawię do sojuszu, pomimo neutralności zapisanej w jej konstytucji”. Podkreśliła, że ​​większość ludności Mołdawii sprzeciwia się przystąpieniu tego kraju do NATO i "nie chce, aby ich kraj stał się kolejnym poligonem geopolitycznej konfrontacji pod pretekstem wdrażania różnych formatów partnerskich".

Mołdawskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej komentując słowa Zacharowej zauważyło, że Mołdawia współpracuje z NATO od 30 lat, a współpraca ta „skierowana jest na rozwój potencjału do stawiania czoła nowym złożonym wyzwaniom i zapewniania bezpieczeństwa naszym obywatelom i naszemu państwu”. MSZ podkreśliło, że "neutralność Mołdawii nie oznacza samoizolacji", a kraj współpracuje z organizacjami i państwami, które utrzymują pokój i bezpieczeństwo w Mołdawii.

„Podkreślamy, że na szczycie NATO w Wilnie 11 lipca Sojusz Północnoatlantycki ponowił swoje poparcie dla integralności terytorialnej, suwerenności, niepodległości i poszanowania statusu neutralności Mołdawii. Państwa NATO zadeklarowały również, że popierają suwerenne prawo kraju do wyboru modelu rozwoju, polityki zagranicznej i decydowania o jej przyszłości bez ingerencji z zewnątrz. W związku z tym zapraszamy oficjalnego przedstawiciela rosyjskiego MSZ do pełnego zapoznania się z artykułem 11 Konstytucji naszego kraju, w tym ustępem (2), który stanowi, że „Mołdawia nie zezwala na rozmieszczenie sił zbrojnych innych państw na swoim terytorium”. Oznacza to, że Rosja bezpośrednio narusza ten artykuł” – czytamy w oświadczeniu MSZ.

Tymczasem na wczorajszym posiedzeniu mołdawski parlament zatwierdził w drugim czytaniu projekt wypowiedzenia Konwencji o Zgromadzeniu Międzyparlamentarnym WNP. Za projektem głosowało 53 posłów z Partii Akcja i Solidarność (PAS) - tym samym Mołdawia opuściła ZP WNP. Posłowie opowiedzieli się także za wypowiedzeniem Porozumienia w ramach WNP o współpracy w dziedzinie zapobiegania i usuwania skutków klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024