Zdjęcie: Pixabay
21-07-2023 08:27
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała wczoraj, że zbliżenie Mołdawii z NATO „wiąże się z całkowitą utratą suwerenności” przez ten kraj i wciągnięciem w geopolityczną konfrontację. Mołdawski MSZ określił oświadczenia Moskwy jako „fałszywe i oszczercze”, zauważając, że „stosunki Mołdawii z różnymi organizacjami międzynarodowymi, w tym z NATO, są suwerenną i niezależną decyzją naszego kraju”.
Zacharowa na konferencji prasowej zwróciła uwagę na „trwającą prowokacyjną politykę rozszerzenia NATO, wciągającą Mołdawię do sojuszu, pomimo neutralności zapisanej w jej konstytucji”. Podkreśliła, że większość ludności Mołdawii sprzeciwia się przystąpieniu tego kraju do NATO i "nie chce, aby ich kraj stał się kolejnym poligonem geopolitycznej konfrontacji pod pretekstem wdrażania różnych formatów partnerskich".
Mołdawskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej komentując słowa Zacharowej zauważyło, że Mołdawia współpracuje z NATO od 30 lat, a współpraca ta „skierowana jest na rozwój potencjału do stawiania czoła nowym złożonym wyzwaniom i zapewniania bezpieczeństwa naszym obywatelom i naszemu państwu”. MSZ podkreśliło, że "neutralność Mołdawii nie oznacza samoizolacji", a kraj współpracuje z organizacjami i państwami, które utrzymują pokój i bezpieczeństwo w Mołdawii.
„Podkreślamy, że na szczycie NATO w Wilnie 11 lipca Sojusz Północnoatlantycki ponowił swoje poparcie dla integralności terytorialnej, suwerenności, niepodległości i poszanowania statusu neutralności Mołdawii. Państwa NATO zadeklarowały również, że popierają suwerenne prawo kraju do wyboru modelu rozwoju, polityki zagranicznej i decydowania o jej przyszłości bez ingerencji z zewnątrz. W związku z tym zapraszamy oficjalnego przedstawiciela rosyjskiego MSZ do pełnego zapoznania się z artykułem 11 Konstytucji naszego kraju, w tym ustępem (2), który stanowi, że „Mołdawia nie zezwala na rozmieszczenie sił zbrojnych innych państw na swoim terytorium”. Oznacza to, że Rosja bezpośrednio narusza ten artykuł” – czytamy w oświadczeniu MSZ.
Tymczasem na wczorajszym posiedzeniu mołdawski parlament zatwierdził w drugim czytaniu projekt wypowiedzenia Konwencji o Zgromadzeniu Międzyparlamentarnym WNP. Za projektem głosowało 53 posłów z Partii Akcja i Solidarność (PAS) - tym samym Mołdawia opuściła ZP WNP. Posłowie opowiedzieli się także za wypowiedzeniem Porozumienia w ramach WNP o współpracy w dziedzinie zapobiegania i usuwania skutków klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka.