Zdjęcie: Pixabay
13-01-2023 09:51
Od 20 października 2022 roku do 10 stycznia br. mołdawska spółka Energocom wziął udział w ponad 100 przetargach na zakup gazu po najlepszej cenie rynkowej. Średnia cena gazu kupowanego w przetargach wyniosła 965 euro za tysiąc metrów sześciennych. Minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu wyjaśnił, w jaki sposób rząd wykorzystał pożyczkę EBOR w wysokości 300 mln euro na zakup rezerw gazu.
Spinu poinformował, że wiosną ubiegłego roku Energocom wstępnie zakwalifikował siedem firm do zakupu gazu. Każdego dnia Energocom wysyłał zapytania cenowe do tych firm i otrzymywał oferty i w końcu wybrał oferty z najniższą ceną.
Zakupiony gaz dostarczany był z: magazynów na Ukrainie, rumuńskiego przyłącza Jassy-Ungheni oraz przyłącza Budinice, Słowacja-Ukraina. Z tych punktów gaz dostarczany był do odbiorców w Mołdawii lub kierowany do magazynowania. Jeśli chodzi o ilość kupowanego gazu przez Mołdawię, Spinu zauważył, że „ze względów bezpieczeństwa” rząd zdecydował się nie podawać do publicznej wiadomości rezerw gazu, które posiada Mołdawia. Jednocześnie Spinu zauważył, że Mołdawia „ma wystarczające rezerwy, by przetrwać tę zimę”. A Energocom nadal będzie kupować gaz z rynków międzynarodowych.
Sytuacja bezpieczeństwa gazowego będzie zapewne miała wpływ także na tegoroczny wzrost gospodarczy Mołdawii. Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Mołdawii w 2023 r. o 1,1%. Tym samym Bank Światowy prognozuje w tym roku wzrost gospodarczy o 1,6%, a w 2024 r. o 4,2%. Jak zauważył Bank Światowy w swoim raporcie o wzroście gospodarczym na świecie, rosnąca inflacja, wyższe koszty kredytu, zmniejszone przekazy pieniężne będą nadal ograniczać popyt wewnętrzny. W rezultacie oczekuje się, że produkcja w Europie Wschodniej spadnie po raz trzeci od 2020 r. do -1,7% w 2023 r.