Zdjęcie: Pixabay
03-07-2024 10:35
Jak informuje "Kurier Wileński", umocnienie się złotego i zniesienie zwolnienia z podatku VAT na żywność w Polsce oznaczają, że mieszkańcom Litwy już nie opłaca się przyjeżdżać do Polski na zakupy spożywcze. Korzyści i oszczędności z zakupów nie są już wystarczające, aby zrekompensować koszty dodatkowe, jak koszty paliwa i czas poświęcony na dojazd.
Największe zainteresowanie Litwinów zakupami w naszym kraju zaobserwowano na początku 2022 r., kiedy Polska tymczasowo zniosła podatek od wartości dodanej (VAT) na produkty spożywcze. Decyzja ta wywołała nawet dyskusje na temat podobnych zwolnień z podatku VAT na Litwie. W tym samym czasie Litwa doświadczała już przyspieszającej inflacji, która również wpływała na siłę nabywczą Litwinów, więc niektórzy szukali alternatyw, aby zaoszczędzić pieniądze. Wreszcie, spadek wartości polskiego złotego w latach 2021–2022 oznaczał również, że Litwini mogli kupować produkty taniej.
Według danych Swedbanku dotyczących kart płatniczych, w ostatnich miesiącach odnotowano tendencję spadkową w wydatkach Litwinów w Polsce. Tylko w maju Litwini wydali w Polsce o 11 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Biorąc pod uwagę umocnienie złotego, ilość zakupionych towarów spadła jeszcze bardziej. Trend spadku przepływu Litwinów obserwowany jest od początku roku
Nadal jednak opłacalny jest wyjazd na zakupy materiałów budowlanych i odzieży. Kwota zależna jest od pory roku - w ubiegłym roku Litwini wydali w Polsce około 7-8 mln euro w miesiącach innych niż letnie, podczas gdy w lipcu i sierpniu było to prawie dwa razy więcej, ok. 14-15 mln euro. Żywność stanowi największą część wydatków, około jednej trzeciej, podczas gdy paliwo stanowi około jednej piątej” — napisano w oświadczeniu Swedbanku.