geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotewsko-estońskie rozmowy o wspólnej elektrowni jądrowej

Andrzej Widera

08-05-2025 08:35


Rząd Łotwy podjął decyzję o rozpoczęciu oceny możliwości współpracy z Estonią w zakresie rozwoju przepisów dotyczących energetyki jądrowej oraz budowy elektrowni jądrowych. Minister Klimatu i Energetyki Łotwy, Kaspars Melnis, poinformował, że pierwszym krokiem będzie analiza obecnej sytuacji, porównanie dostępnych technologii oraz rozważenie współpracy z sąsiadami.

W sramach rozmów omawiana jest możliwość wykorzystania technologii reaktorów modułowych SMR, których rozwój w Kanadzie jest na najbardziej zaawansowanym etapie. Pierwszy z tych reaktorów ma zostać uruchomiony w 2030 roku. Melnis podkreślił, że w kontekście przyszłości energii jądrowej, należy stworzyć odpowiednie regulacje prawne i technologiczne, które zapewnią konkurencyjność kosztów produkcji energii.

Zgodnie z decyzją rządu, ministerstwo rozpocznie rozmowy z estońskim odpowiednikiem, aby ocenić możliwości współpracy w zakresie regulacji energetyki jądrowej oraz budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych. Ważnym celem jest także ocena korzyści takiej współpracy zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Raport o postępach tych rozmów ma zostać przedstawiony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do 1 listopada tego roku.

Równocześnie Łotwa  modernizuje system stacji pomiarowych promieniowania. Od 2024 roku wprowadzono nowoczesne stacje, które zapewniają stały nadzór nad poziomem promieniowania w kraju, w tym na wodach oraz w powietrzu. Działania te są realizowane w trzech etapach, z których pierwszy zakończył się w kwietniu. W tym etapie odnowiono 7 stacji monitorujących i zainstalowano dwie nowe. Łącznie sieć monitoringu radiacyjnego w Łotwie obejmuje obecnie 24 stacjonarne stacje, które zapewniają nieprzerwany nadzór nad poziomem promieniowania w czasie rzeczywistym, a także dwie mobilne stacje.

Modernizacja systemu obejmuje wymianę detektorów, unowocześnienie urządzeń rejestrujących dane oraz aktualizację oprogramowania, co umożliwi bardziej precyzyjne monitorowanie sytuacji w różnych regionach kraju. Cały proces ma zakończyć się do września 2025 roku, co umożliwi Łotwie jeszcze lepsze zarządzanie bezpieczeństwem radiacyjnym w kontekście rozwoju energetyki jądrowej oraz innych technologii energetycznych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024