Zdjęcie: Wikipedia
29-08-2024 09:07
Litwa będzie zobowiązana do zakupu określonej ilości amunicji z fabryki amunicji niemieckiego holdingu Rheinmetall, która zostanie zbudowana w Bejsagołach. Według ministra obrony narodowej Laurynasa Kasčiūnasa, planowane kwoty zamówień są zgodne z potrzebami obronnymi Litwy. Ponadto,wskazane jest posiadanie zapasów amunicji artyleryjskiej 155 mm w celu monitorowania globalnych trendów przemysłowych i planowania dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
"Jeśli chodzi o zobowiązania, w pełni zgadzam się, że muszą one być proporcjonalne, wyliczone i logiczne. Znam liczby dotyczące Rheinmetall. Wydaje mi się, że jest to całkowicie obliczone zgodnie z naszymi potrzebami” - powiedział Kasčiūnas.„W tym momencie obliczyliśmy wszystko, cały ten wolumen, nazwijmy go litewskim kontyngentem. Jest on w pełni adekwatny do naszych potrzeb”, powtórzył szef MON. „Amunicja 155 mm - wierzcie mi, nigdy nie będzie nadwyżki. Trzymałbym ją w domu, gdybym ją miał”, zażartował.
Także wczoraj Laurynas Kasčiūnas i dowódca Litewskich Sił Zbrojnych gen. Raimundas Vaikšnoras przedstawił członkom rządu plan integracji bezzałogowych statków powietrznych w strukturach armii litewskiej. "Przebieg wojny na Ukrainie pokazuje, że na współczesnym polu walki coraz większe znaczenie ma wykorzystanie różnego rodzaju systemów bezzałogowych statków powietrznych. Systemy te udowodniły swoją skuteczność na wszystkich poziomach – taktycznym, operacyjnym i strategicznym." - mówił minister.
Litewskie Siły Zbrojne zintegrują różne typy bezzałogowych statków powietrznych, dronów bojowych i dronów morskich - do 2030 r. planuje się ich pozyskanie do zadań na poziomie taktycznym i operacyjnym, rozpoznania, pozyskiwania celów i niszczenia. Do tej pory litewskie brygady nabyły bezzałogowe statki powietrzne ScanEagle, głównie do celów zwiadowczych w międzynarodowych misjach w Afganistanie, bataliony korzystały z bezzałogowych statków powietrznych Raven, a jednostki nabyły chińskie drony Mikro do 2022 r. w celu rozwijania podstawowych umiejętności żołnierzy.
„Drony w litewskich siłach zbrojnych będą zintegrowane na wszystkich poziomach - od taktycznego do operacyjno-strategicznego. Rozwijane są zdolności w zakresie wywiadu, rozpoznania, identyfikacji celów, niszczenia i wykrywania uszkodzeń. Jednak dron nie jest srebrną kulą, która wygrywa wojny, ale jest poważnym narzędziem uzupełniającym na nowoczesnym polu bitwy, które dodaje do arsenału żołnierzy każdej siły”, powiedział dowódca litewskich sił zbrojnych, gen.Vaikšnoras.
Po odrzuceniu dronów wyprodukowanych w Chinach lub z chińskich komponentów oraz dodatkowej alokacji 20 mln euro przez litewski rząd na zakup różnych typów bezzałogowych systemów powietrznych i szkolenie operatorów tych systemów, planowane jest nabycie małych bezzałogowych systemów powietrznych z USA (15-150 kg), bezzałogowych systemów powietrznych typu mini od litewskich firm (2-15 kg) oraz ultralekkich dronów bojowych typu mikro z widokiem z pierwszej osoby (FPV).
W latach 2025-2027 nacisk zostanie położony na szkolenie operatorów i techników obsługi BSP, rozbudowę centrum dronów LKM i rozpoczęcie rozwoju zdolności systemu bezzałogowych statków powietrznych średnich wysokości i o dużej długotrwałości lotu (MALE) w celu zbudowania pełnych zdolności w zakresie zwiadu. W tym okresie przewiduje się zakończenie, wraz z partnerami, prac badawczych nad „latającą amunicją”, które doprowadzą do opracowania małego bojowego drona. Do 2030 r. przewiduje się kompleksowe szkolenie operatorów UAV, integrujące osoby zarejestrowane w Biurze Dowódcy Wojskowego i instruktorów szkoleniowych litewskich sił zbrojnych. Przypomnijmy, że niedawno otwarto nową szkołę operatorów dronów, natomiast wczoraj otwarto w Pojegach centrum synulatorów lotów dronów dla szkoleń operatorów Związku Strzelców Litewskich.