Zdjęcie: V. Radžiūnas LRT
27-06-2023 10:31
Laurynas Kasčiūnas, szef Sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK), oraz Arvydas Pocius, członek NSGK, proponują poprawki do ustawy o stanie wojennym, które według nich mają stworzyć warunki do większego zaangażowania obywateli w obronę narodową.
"Obrona narodowa to nie tylko obrona zbrojna, a zatem nie tylko odpowiedzialność litewskich sił zbrojnych i sojuszników z NATO. Każdy obywatel, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, a także wszystkie instytucje i organy, podmioty gospodarcze, społeczeństwo, stowarzyszenia i organizacje obywatelskie, muszą być zdeterminowane, aby przeciwstawić się agresji i okupacji" - powiedział Kasčiūnas.
Poprawki do ustawy zalegalizują jednostki bojowe oporu zbrojnego i ich organizacji (model obrony totalnej - red.), a także oddziały partyzanckie, które w przypadku wprowadzenia stanu wojennego będą klasyfikowane jako siły zbrojne. Zmiany regulują procedury ich formowania, selekcji, szkolenia, współdziałania z siłami zbrojnymi i wyposażania. Poprawki do ustawy obejmują również integrację jednostek dowodzenia Litewskiego Związku Strzeleckiego z planami obrony narodowej.
W przypadku wojny wojskowe stanowisko dowodzenia byłoby instytucją, która koordynowałaby opór na poziomie lokalnym, a ludzie byliby kierowani zgodnie z ich gotowością i umiejętnościami. "Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, usłyszeliśmy wiele pytań od społeczeństwa: "Co powinienem zrobić, gdzie powinienem się udać?". Odpowiedź jest taka, że każdy udaje się do najbliższego biura dowódcy lub najbliższej jednostki wojskowej i tam zostanie poinformowany, co może zrobić, gdzie może zostać rozlokowany" - powiedział Pocius.
Podstawowym celem jest stworzenie platformy, instrumentu, który pozwoliłby obywatelowi, który chce się włączyć w obronę narodową, wnieść do niej swój wkład i znaleźć dla siebie miejsce. Proponujemy system, który pozwoliłby na zaangażowanie społeczeństwa" - powiedział Kasčiūnas.