Zdjęcie: Flickr
08-12-2022 11:34
W czwartek do Sejmu trafił projekt ustawy o stanie wyjątkowym, w którym zaproponowano przedłużenie tego stanu na granicach z Rosją i Białorusią do 10 marca. Za przyjęciem ustawy głosowało 73 posłów, 8 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu.
"Akty agresji militarnej i zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie trwają bez przerwy. Nasilają się ataki Federacji Rosyjskiej na infrastrukturę cywilną i krytyczną Ukrainy, a także terroryzm energetyczny. Możliwość użycia broni jądrowej jest coraz częściej wymieniana w retoryce Federacji Rosyjskiej. EJ w Ostrowcu jest wykorzystywana jako potencjalne miejsce dywersji" - powiedziała przedstawiając projekt minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite. Dodała, że niepokojące jest również ciągłe gromadzenie rosyjskich wojsk i broni na Białorusi."Istnieją sprzyjające warunki dla reżimu białoruskiego i rosyjskiego do przeprowadzenia hybrydowych ataków wobec Litwy" - powiedziała minister.
Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK), podkreślił, że przedłużenie reżimu stanu wyjątkowego jest ważne dla kontynuowania skutecznej polityki powstrzymywania napływu migracyjnego. Podczas stanu wyjątkowego kontynuowane będą niektóre z już istniejących środków, takich jak wzmocniony nadzór nad granicami i kontrole graniczne.