geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa: projekt prawa o mniejszościach narodowych

Dodał: Andrzej Widera

23-04-2024 08:39


Do tej pory prawa mniejszości narodowych na Litwie są częściowo regulowane specjalnymi ustawami, takimi jak edukacja, częściowo uchwałami rządu. Jednak mniejszości narodowe od 14 lat czekają na wspólne prawo dotyczące praw i obowiązków mniejszości. Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało już projekt ustawy o mniejszościach narodowych do konsultacji społecznych.

Według wyników Powszechnego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, w 2021 r na Litwie mieszkało 2 miliony 810 tys ludzi, z czego 432 tys., czyli 15 proc., to przedstawiciele mniejszości narodowych. Największą mniejszością narodową są Polacy – 183 421 mieszkańców, czyli 6,53 proc. wszystkich obywateli Litwy.

Według doniesień, projekt ustawy proponuje określenie obowiązków państwa w zakresie edukacji mniejszości narodowych. "Projekt przewiduje, że państwo zobowiąże się do zapewnienia edukacji w języku mniejszości narodowych. Mówimy o językach UE pod warunkiem umowy dwustronnej, co de facto oznacza, że ​​mniejszość polska ma zapewnioną edukację w ich języku. Jeśli mówimy o innych mniejszościach, o sposobie realizacji ich edukacji decyduje państwo. Projekt przewiduje także obowiązek konsultacji z przedstawicielami mniejszości narodowych w przypadku, gdy z jakichś powodów zachodzi potrzeba zmiany sieci szkół. Tak precyzyjne określenie obowiązków państwa w zakresie edukacji mniejszości narodowych wyeliminuje także wszelkie manipulacje polityczne w tej kwestii, które obecnie istnieją” – wyjaśnia minister sprawiedliwości, Ewelina Dobrowolska.

Zwraca uwagę, że w projekcie znalazł się artykuł dotyczący już obowiązującego obowiązku, zgodnie z zaleceniem Komisji Weneckiej, który „zabrania celowej i sztucznej zmiany okręgów wyborczych zamieszkałych przez mniejszości narodowe”. Na pytanie, czy dopuszczalne będzie używanie języka mniejszości w przestrzeni publicznej, w której mniejszości narodowe stanowią większość, minister  Dobrowolska odpowiedziała, że ​​można posługiwać się językiem mniejszości narodowych, jednak sam projekt ustawy nie określa warunków używania języka mniejszości, bo „mamy odrębną ustawę o języku państwowym”.

Aleksander Radczenko, doradca prawny przewdoniczącej Seimasu Viktoriji Čmilytė - Nielsen zauważa, że ​​projekt wyraźnie wyznacza granicę pomiędzy mniejszością narodową a wspólnotą narodową. Do innych plusów projektu prawnik przypisuje także fakt, że projekt precyzyjnie określa, kto kształtuje politykę mniejszości narodowych, kto ją realizuje i w jaki sposób sama mniejszość uczestniczy w jej kształtowaniu.

„Można powiedzieć, że jest to projekt historyczny, gdyż poprzednia ustawa o mniejszościach narodowych została uchwalona jeszcze w czasach sowieckich, a przestała obowiązywać w 2010 roku. i od tego czasu na Litwie toczą się dyskusje na temat tego, jaką formę powinno przyjąć nowe prawo” – powiedział Radczenko. Przyznaje jednak, że „oczekiwania wobec tego projektu, nad którym pracowano cztery lata, były znacznie wyższe”. Wskazuje się, że największym problemem projektu jest katalog praw i obowiązków mniejszości narodowych, gdyż ma on charakter deklaratywny. Radczenko jest przekonany, że projekt na pewno zostanie poprawiony i uzupełniony. Ministerstwo Sprawiedliwości do 24 kwietnia. zaprasza do zgłaszania uwag do projektu ustawy o mniejszościach narodowych. Po uwzględnieniu otrzymanych uwag projekt ustawy o mniejszościach narodowych zostanie przekazany rządowi do rozpatrzenia. Jeśli go zatwierdzi, dokument trafi do Seimasu.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024