Zdjęcie: Pixabay
29-06-2022 12:46
Przedstawiciele litewskich i ukraińskich środowisk architektonicznych oraz organizacji pozarządowych dyskutowali o tym, w jaki sposób litewscy urbaniści mogą przyczynić się do odbudowy zniszczonych wojną miast na Ukrainie podczas pierwszego międzynarodowego wydarzenia "Rebuilt Wonderful Ukraine" - czytamy w komunikacie prasowym organizacji Rebuilt Wonderful Ukraine.
Jednym z najważniejszych priorytetów jest jak najszybsza odbudowa przedszkoli i szkół, przekształcenie sowieckiego planowania przestrzennego w inspirującą wizję przyszłości Ukrainy. "Rebuilt Wonderful Ukraine" skupia architektów z Litwy i społeczności międzynarodowej, którzy mają doświadczenie w przekształcaniu radzieckiej urbanistyki - od architektury po planowanie przestrzenne.
Główny architekt Wilna Mindaugas Pakalnis, który wziął udział w wydarzeniu, przedstawił różne wizje miast, przyjrzał się różnicom między miastami postsowieckimi a zachodnimi, nakreślił ścieżki rozwoju takich miast jak Amsterdam i Dubaj oraz zainspirował Ukraińców do wyboru projektu miasta zachodnioeuropejskiego.
Gilma Theodora Gylyte, inicjatorka projektu Rebuilt Wonderful Ukraine i założycielka DO Architects, zaproponowała 4 niezbędne pierwsze kroki w odbudowie zniszczonych miast - odbudowę szkół, przekształcenie ich poprzez przekształcenie przestrzeni sowieckich w przestrzenie wspólnotowe, które są przyjazne, wygodne i inspirujące. Kolejne kroki to projekt ulicy, bloku mieszkalnego i umieszczenia lamp w każdym oknie jako symbolu życia i wspólnoty.
Obecnie opracowywana strategia polega na próbie jak najlepszej odbudowy zniszczonych budynków poprzez przeprogramowanie sowieckiej ideologii na Ukrainę przyszłości. Przy czym tworzenie długoterminowych planów dla miast z pewnością nie byłoby w tej chwili zasadne. Projekt "Odbuduj wspaniałą Ukrainę" zaprasza wszystkich litewskich architektów, a także środowiska filozoficzne, medialne i organizacje pozarządowe do wspólnej dyskusji i kształtowania skutecznej litewskiej propozycji odbudowy ukraińskich miast.