Zdjęcie: Pixabay
30-06-2023 08:06
Władze Mołdawii chcą poszerzyć listę głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa i nadać prezydentowi uprawnienia do ustalania celów i priorytetów dla organów bezpieczeństwa państwa. Taki projekt ustawy przygotowali posłowie rządzącej Partii Akcja i Solidarność (PAS). Projekt już zaczął być rozpatrywany w komisjach sejmowych.
Zgodnie z projektem, ingerencja w procesy wyborcze w interesie państw obcych, podmiotów niekonstytucyjnych lub przestępczości zorganizowanej będzie uznawana za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Obecna wersja ustawy „O bezpieczeństwie państwa” nie wspomina o wyborach. Kolejnym zagrożeniem będzie zakładanie w kraju lub poza jego granicami nielegalnych organizacji, przystępowanie do nich lub jakakolwiek forma współpracy z nimi, jeśli ich celem jest którekolwiek z działań przewidzianych na liście zagrożeń.
Do głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa autorzy proponują zaliczyć działania mające na celu wywołanie lub szerzenie epidemii lub pandemii, nielegalne zarządzanie, niszczenie lub uszkadzanie zasobów naturalnych o znaczeniu narodowym lub blokowanie dostępu do nich, a także nadmierne promieniowanie, skażenie chemiczne lub bakteriologiczne środowiska lub zagrażanie bezpieczeństwu ekologicznemu, jeżeli mogłoby to doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Do zagrożeń zalicza się także ataki cybernetyczne.
Autorzy projektu proponują również bardziej szczegółowe sformułowanie ustępu dotyczącego korupcji jako zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Nowa wersja tego paragrafu skupia się na działaniach urzędników państwowych i funkcjonariuszy organów ścigania. Kolejny paragraf opisuje działania, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniają się do prowadzenia działań wojskowych przeciwko Mołdawii. Może to być pomoc zagranicznym siłom zbrojnym w przejęciu kontroli nad państwem, osłabienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa granic państwa, służenie obcemu mocarstwu. Wszelkie działania lub pomoc mające na celu zagrożenie bezpieczeństwa i integralności kraju, czy to podżeganie do wojny, wspieranie konfliktów zbrojnych czy służenie innym obcym interesom, są niezgodne z prawem i podważają podstawy państwowości.