Zdjęcie: Szymon Shields unsplash.com
05-11-2024 11:20
Jak informują media ukraińskie, pierwsza jednostka Legionu Ukraińskiego w Polsce rozpocznie szkolenie na polskim poligonie w jeszcze pod koniec roku. Pomimo tego, że ośrodek rekrutacyjny jest na stałe rozmieszczony w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Lublinie, to przewiduje się możliwość wyjazdów w inne rejony kraju.
W ostatni weekend przedstawiciele ośrodka odbyli eksperymentalny wyjazd do Wrocławia, gdzie przez dwa dni na terenie naszego Konsulatu Generalnego przyjmowali tych Ukraińców, którzy byli zainteresowani możliwością przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej bliżej miejsca zamieszkania.
„Staramy się wychodzić naprzeciw tym prośbom i jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy częściej organizować takie przyjęcia Ukraińców w oparciu o inne Konsulaty Generalne Ukrainy. Jeśli zrozumiemy, że dla wielu Ukraińców będzie wygodniej i bliżej przyjechać np. do Gdańska, to uzgodnimy daty i przeprowadzimy wizytę przedstawicieli ośrodka w tym mieście – powiedział jeden z szefów ośrodka. Wyjaśnił, że na razie chodzi jedynie o konsulaty generalne Ukrainy w Polsce (Lublin, Wrocław, Kraków, Gdańsk, urząd konsularny w Warszawie).
Z centrum w Lublinie można skontaktować się pod numerem telefonu podanym na stronie lub bezpośrednio poprzez złożenie wniosku on-line, po czym osoba rekrutująca centrum skontaktuje się z taką osobą. Po rozmowie telefonicznej osoba musi osobiście stawić się w ośrodku na umówioną godzinę, aby poddać się wojskowym badaniom lekarskim i bezpośredniej rozmowy. W przyszłości pozostaje tylko podpisanie umowy, a wówczas obywatel Ukrainy mieszkający za granicą oficjalnie zostaje żołnierzem Ukraińskich Sił Zbrojnych w ramach Legionu.
W ciągu miesiąca funkcjonowania ośrodka wpłynęło ponad 500 wniosków od obywateli Ukrainy mieszkających za granicą z prośbą o wstąpienie do Legionu Ukraińskiego. Choć nie wszyscy z nich podpiszą kontrakt z Siłami Zbrojnymi, pracownicy centrum uważają to za dobry wynik, zaznaczając, że to dopiero początek ich pracy. Ogólnie rzecz biorąc, obywatele Ukrainy mieszkający w 30 krajach świata składali wnioski do ośrodka w ciągu miesiąca. „Najwięcej wniosków otrzymujemy od Ukraińców mieszkających w Polsce i Czechach, ale są też z regionów odległych geograficznie – Wielkiej Brytanii, Irlandii, a nawet Kanady i USA” – zauważa funkcjonariusz ośrodka.
Szkolenie ukraińskich legionistów nie odbędzie się na bazie brygady litewsko-polsko-ukraińskiej (LitPolUkrbrig), jak donosiły wcześniej niektóre media. Szkolenia będą prowadzone przez instruktorów z krajów NATO w wyznaczonych lokalizacjach. Generalnie podstawowy kurs szkoleniowy według standardów NATO będzie trwał 35 dni. Następnie żołnierze, którzy będą potrzebowali osobnego szkolenia w wybranej specjalizacji, mogą odbyć dodatkowe szkolenie w innych miejscach.
Zgodnie z dwustronnym porozumieniem, strona ukraińska zapewnia ochotnikom z Legionu mundury wojskowe i środki medyczne, natomiast strona polska dostarcza odpowiednią infrastrukturę, sprzęt i uzbrojenie na czas szkolenia. Na ten moment wciąż jest rozważane, czy Polska weźmie na siebie pełną odpowiedzialność za wyposażenie tego ochotniczego oddziału w swój sprzęt i uzbrojenie, co umożliwiłoby jego późniejszy wyjazd na Ukrainę do strefy działań bojowych. „Wstępnie istniało takie porozumienie ze stroną polską, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła” – stwierdził przedstawiciel centrum, zaznaczając, że strona ukraińska liczy na maksymalne wsparcie Warszawy w tej kwestii.