geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Królewiec: skromne obchody 80 rocznicy szturmu miasta

Andrzej Widera

10-04-2025 09:14


Wczoraj w eksklawie królewieckiej obchodzono 80 rocznicę szturmu Królewca przez czerwonoarmistów z kwietnia 1945 roku co zakończyło się zdobyciem miasta.  Na początek należy zauważyć, że władze traktują te obchody jak wstęp do "świąt majowych", jak określa się przede wszystkim w Rosji Dzień Zwycięstwa, czyli według moskiewskiej historiografii jest to 9 maja. Jednak warto dodać, iż w ramach skromnych przygotowań mieliśmy do czynienia z typowymi sprzątaniami miejsc pamięci, ale także nietypowymi akcjami.

Od początku tygodnia media lokalne informowały o zmianach ruchu w Królewcu w czasie obchodów, z kolei w transporcie publicznym można było wysłuchać krótkich biogramów "bohaterów Związku Radzieckiego", związanych z nazwami poszczególnych miejscowości regionu. W mediach pojawiło się kilka okolicznościowych artykułów. "Żołnierzom radzieckim wystarczyło zaledwie cztery dni, aby pokonać wroga i zmusić go do kapitulacji." - czytamy w jednym z nich. Dość nietypową była informacja o odtajnieniu przez lokalny oddział FSB, raportu wywiadu wojskowego dla Berii o stanie miasta i ocalałych mieszkańców tuż po jego zdobyciu. Jak można się było spodziewać, już pierwsze opublikowane fragmenty owego dokumentu świadczą, że jego treść jest w rosyjskim stylu "wygładzona", czyli pozbawiona faktycznego obrazu działań czerwonoarmistów, a więc masowych przestępstw, o których zresztą mówią inne źródła.

„To był akt humanizmu. Ale w Królewcu pozostała ogromna grupa nazistów, którzy się nie poddali. Były to jednostki SS, SA, SD, Gestapo, Volkssturmu, Hitlerjugend, Wehrwolf, członkowie partii nazistowskiej i fanatycy Wehrmachtu, którzy odmówili wykonania rozkazu poddania się. Było ich tysiące. Dlatego wojska NKWD ponownie otoczyły Królewiec, a od 10 do 19 kwietnia nastąpił drugi szturm, oczyszczenie Królewca. Zniszczyliśmy tysiące innych, którzy się nie poddali, i pojmaliśmy tych żarliwych fanatyków nazistowskich” – powiedział Aleksandr Szczegłow, lokalny historyk, który czytał ów "raport". Dla polskiego odbiorcy zdania te brzmią dość jednoznacznie.

Przypomnijmy, że w relacjach historycznych pojawiają się doniesienia o licznych przypadkach zbrodni wobec ludności cywilnej ze strony żołnierzy Armii Czerwonej, w tym o gwałtach i rabunkach. Antony Beevor w swojej książce "Berlin: Upadek 1945" opisuje, że po zdobyciu Królewca dochodziło do masowych gwałtów na kobietach, które pozostały w zrujnowanym mieście. Należy też wspomnieć o masakrze w Metgethen, obecnie dzielnicy Królewca. W styczniu i lutym 1945 roku sowieccy żołnierze dopuścili się tam zabójstw niemieckich cywilów, głównie kobiet i dzieci, a także jeńców wojennych. Relacje świadków mówią o gwałtach, torturach oraz masowych egzekucjach.

W ramach obchodów, złożono kwiaty pod pomnikiem "1200 gwardzistów". W uroczystości wzięli udział gubernator Aleksiej Biesprozwannych, przewodniczący obwodowego zgromadzenia ustawodawczego Andriej Kropotkin, deputowani Dumy Państwowej Aleksandr Jaroszuk i Marina Orgiejewa, Jelena Diatłowa, szefowa administracji królewieckiej i inni.  Jak zauważyły media, na uroczystość przybyli goście z Białorusi, Chin, Tadżykistanu i Kazachstanu.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024