geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Konferencja "Nowa Białoruś" w Warszawie

Andrzej Widera

07-08-2023 08:08


Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się kolejna konferencja „Nowa Białoruś”, zwołana przez biuro Swiatłany Cichanouskiej, Zjednoczony Gabinet Przejściowy i Radę Koordynacyjną. Trzeba przypomnieć, że w zeszłym roku na konferencji "Nowa Białoruś", która odbywała się w Wilnie ogłoszono utworzenie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.

Otwierając konferencję Cichanouska przypomniała podekscytowanie przed Maratonem Solidarności – czy uda się osiągnąć założone cele. Bo Białorusini są przyzwyczajeni do najgorszego. "Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jesteśmy stawiani w jednym szeregu z agresorem - Rosją, że nie będziemy w stanie zakończyć wojny. Nalegam, abyśmy pozbyli się tego złego nawyku. uwierzmy! Irytuje nas nawyk przygotowywania się na najgorsze" - powiedziała Cichanouska.

„Białoruś nie może być w przyszłości w sojuszu z Rosją” – mówiła w następnym wystąpieniu Swiatłana Cichanouska."Ale to nie jest oczywiste dla wszystkich, którzy mieszkają na Białorusi. Naszym zadaniem jest dekolonizacja Białorusi oraz wyrwać Białoruś z rosyjskiej orbity. (...)Obecność w strukturach europejskich daje nam nie tylko głos, ale także narzędzia do zmiany sytuacji wewnątrz kraju. Współpraca z Ukrainą ma strategiczne znaczenie dla wyzwolenia Białorusi” – podkreślała Cichanouska.

Po przemówieniu Swiatłany Cichanouskiej, w przesłaniu wideo wystąpiła Iwonka Surwiłła, białoruska polityk emigracyjna, od 1997 przewodnicząca Rady Białoruskiej Republiki Ludowej (BNR), formalnie głowa państwa białoruskiego na uchodźstwie.

Przemówienia i dyskusje odbywały się w trzech panelach: „Co zrobiły siły demokratyczne i co zamierzają zrobić dla przejścia do demokracji?”, „Od sojuszu z agresorem do nowych możliwości: europejski wybór dla Białorusi” oraz „Nowa Białoruś : jaki kraj chcemy zbudować?”.

"W warunkach okupacji przeprowadzenie wyborów jest niemożliwe. Potrzebujemy strategii: deokupacji, a dopiero potem zorganizowania demokratycznych wyborów. Jaka siła może to zrobić? Tylko lokalny ruch wyzwoleńczy” – powiedział Paweł Kuchta, przedstawiciel Pułku Kalinouskiego. Niestety konferencja pokazała także problemy białoruskiego ruchu demokratycznego.  Paweł Kuchta zapowiedział, że Pułk Kalinouskiego przygotowuje specjalną konferencję w celu omówienia nowej strategii współpracy części wojskowej i ruchu politycznego. Wydarzenie to planowane jest jesienią w Kijowie.

Swiatłana Cichanouska zwróciła się na koniec z podsumowaniem konferencji. Poinformowała o rezygnacji Aleksandra Azarowa z funkcji pełnomocnika ZGP ds. Przywrócenia ładu i porządku, ale wyraziła życzenie, aby kontynuował on pracę w ramach ZGP i koordynował współpracę z białoruskim podziemiem.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024