geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Konferencja "Nowa Białoruś" w Warszawie

Andrzej Widera

07-08-2023 08:08


Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się kolejna konferencja „Nowa Białoruś”, zwołana przez biuro Swiatłany Cichanouskiej, Zjednoczony Gabinet Przejściowy i Radę Koordynacyjną. Trzeba przypomnieć, że w zeszłym roku na konferencji "Nowa Białoruś", która odbywała się w Wilnie ogłoszono utworzenie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.

Otwierając konferencję Cichanouska przypomniała podekscytowanie przed Maratonem Solidarności – czy uda się osiągnąć założone cele. Bo Białorusini są przyzwyczajeni do najgorszego. "Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jesteśmy stawiani w jednym szeregu z agresorem - Rosją, że nie będziemy w stanie zakończyć wojny. Nalegam, abyśmy pozbyli się tego złego nawyku. uwierzmy! Irytuje nas nawyk przygotowywania się na najgorsze" - powiedziała Cichanouska.

„Białoruś nie może być w przyszłości w sojuszu z Rosją” – mówiła w następnym wystąpieniu Swiatłana Cichanouska."Ale to nie jest oczywiste dla wszystkich, którzy mieszkają na Białorusi. Naszym zadaniem jest dekolonizacja Białorusi oraz wyrwać Białoruś z rosyjskiej orbity. (...)Obecność w strukturach europejskich daje nam nie tylko głos, ale także narzędzia do zmiany sytuacji wewnątrz kraju. Współpraca z Ukrainą ma strategiczne znaczenie dla wyzwolenia Białorusi” – podkreślała Cichanouska.

Po przemówieniu Swiatłany Cichanouskiej, w przesłaniu wideo wystąpiła Iwonka Surwiłła, białoruska polityk emigracyjna, od 1997 przewodnicząca Rady Białoruskiej Republiki Ludowej (BNR), formalnie głowa państwa białoruskiego na uchodźstwie.

Przemówienia i dyskusje odbywały się w trzech panelach: „Co zrobiły siły demokratyczne i co zamierzają zrobić dla przejścia do demokracji?”, „Od sojuszu z agresorem do nowych możliwości: europejski wybór dla Białorusi” oraz „Nowa Białoruś : jaki kraj chcemy zbudować?”.

"W warunkach okupacji przeprowadzenie wyborów jest niemożliwe. Potrzebujemy strategii: deokupacji, a dopiero potem zorganizowania demokratycznych wyborów. Jaka siła może to zrobić? Tylko lokalny ruch wyzwoleńczy” – powiedział Paweł Kuchta, przedstawiciel Pułku Kalinouskiego. Niestety konferencja pokazała także problemy białoruskiego ruchu demokratycznego.  Paweł Kuchta zapowiedział, że Pułk Kalinouskiego przygotowuje specjalną konferencję w celu omówienia nowej strategii współpracy części wojskowej i ruchu politycznego. Wydarzenie to planowane jest jesienią w Kijowie.

Swiatłana Cichanouska zwróciła się na koniec z podsumowaniem konferencji. Poinformowała o rezygnacji Aleksandra Azarowa z funkcji pełnomocnika ZGP ds. Przywrócenia ładu i porządku, ale wyraziła życzenie, aby kontynuował on pracę w ramach ZGP i koordynował współpracę z białoruskim podziemiem.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024