Zdjęcie: Pixabay
24-10-2022 12:55
Kijów pracuje nad kilkoma opcjami utworzenia Trybunału Specjalnego, który miałby postawić przed sądem winnych agresji na Ukrainę, ale jego mandat obejmie zbrodnię, która rozpoczęła się od tymczasowej okupacji Krymu przez Rosję pod koniec lutego 2014 roku. - poinformował przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Anton Koriniewicz podczas debaty w ramach pierwszego szczytu parlamentarnego Międzynarodowej Platformy Krymskiej.
„Skoro ta zbrodnia, która rozpoczęła się w 2014 roku, trwa do dziś, jesteśmy pewni, że jedną z możliwych odpowiedzi jest utworzenie Trybunału Specjalnego, który miałby postawić przed sądem winnych agresji na Ukrainę. Utworzenie tego Trybunału, jego praca i mandat, jego jurysdykcja będzie dotyczyć faktycznej zbrodni agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się na Krymie, i będzie to prawidłowa odpowiedzialność prawna przywódców Federacji Rosyjskiej za wszystko, co popełnili od końca lutego 2014 r.” – powiedział Koriniewicz.
Trybunał Specjalny może zostać utworzony na podstawie umowy między Ukrainą a organizacjami międzynarodowymi, np. ONZ, która może podjąć stosowną uchwałę, lub Ukraina może zawrzeć odpowiednią umowę z regionalnymi organizacjami europejskimi, na przykład UE lub Radą Europy, ponieważ obecna rosyjska agresja spowodowała wojnę w Europie, największą od II wojny światowej. „Możemy zawrzeć umowę wielostronną między Ukrainą a organizacjami międzynarodowymi. Ukraina pracuje nad przygotowaniem projektu takiej umowy i jest gotowa do współpracy z partnerami międzynarodowymi. Te projekty są opracowywane po to, by niezależnie od wybranej opcji, te dokumenty dostosować i rozpocząć tworzenie Trybunału – podsumował ambasador ds. zadań specjalnych MSZ.