Zdjęcie: Pixabay
16-01-2024 10:46
Z danych badania opinii publicznej przeprowadzonego w grudniu przez „Spintera” na zlecenie Kancelarii Rządu wynika, że 76 procent mieszkańców Litwy uważa, że ważne jest zachowanie obywatelstwa litewskiego nabytego w chwili urodzenia również po otrzymaniu obywatelstwa innego przyjaznego Litwie kraju.
Respondenci, którzy zamierzają zagłosować pozytywnie w referendum, w większości uważają za ważne, umożliwienie im zachowanie obywatelstwa litewskiego, będąc jednocześnie obywatelem innych krajów przyjaznych Litwie ze względów rodzinnych, migracyjnych lub innych, bez narażania interesów bezpieczeństwa narodowego" - powiedział Ignas Zokas, szef Spintera.
Badanie wykazało również wzrost o 4 punkty procentowe liczby osób zamierzających wziąć udział w litewskim referendum 12 maja w sprawie legalizacji podwójnego obywatelstwa. Według danych 34% respondentów stwierdziło, że zdecydowanie weźmie udział w referendum, podczas gdy 26% stwierdziło, że zamierza wziąć udział, 15% planuje nie brać udziału, 10% twierdzi, że jest bardziej prawdopodobne, że nie weźmie udziału, a 5% twierdzi, że na pewno nie weźmie udziału. Kolejna jedna czwarta respondentów (25%) twierdzi, że nie jest jeszcze pewna, czy weźmie udział w referendum.
Referendum w sprawie legalizacji podwójnego obywatelstwa odbędzie się 12 maja, wraz z pierwszą turą wyborów prezydenckich. W ubiegłym tygodniu Najwyższa Komisja Wyborcza zarejestrowała inicjatorów referendum jako osoby prowadzące kampanię polityczną. Referendum w sprawie rozszerzenia możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa odbyło się już w związku z wyborami prezydenckimi w 2019 r., ale nie było wystarczającej liczby głosów, aby uchwalić taki przepis.