geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Forum Bezpieczeństwa w Wilnie o Rosji

Dodał: Andrzej Widera

19-01-2022 15:16


Wobec eskalacji napięcia w Rosji świat zachodni musi zrobić wszystko, by uniknąć scenariusza wojennego - twierdzą uczestnicy środowego międzynarodowego forum bezpieczeństwa w Wilnie.

Laurynas Kasčiūnas, szef sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK), która zorganizowała forum, zauważył, że Rosja, która zmobilizowała swoje siły wojskowe w pobliżu granicy z Ukrainą, "próbuje podgrzać temperaturę geopolityczną, eskalować sytuację i stworzyć atmosferę strategicznej niepweności. Ta niepewność może stworzyć wiele problemów, oczywiście, możemy mówić o ataku militarnym, eskalacji sytuacji, może ktoś rozpocznie negocjacje z Rosją na określonych warunkach, ale tu jest największe ryzyko - rozpocząć negocjacje na warunkach postawionych przez Rosję" - powiedział Kasčiūnas.

Według przewodniczącego NSGK, Litwa widzi w tej sytuacji trzy czerwone linie, których nie wolno przekroczyć: nie może być neutralnych stref na obszarze NATO, należy utrzymać politykę otwartych drzwi NATO i dążyć do uniezależnienia Białorusi od Rosji. Antti Rinne, były premier Finlandii i wicemarszałek parlamentu, zwrócił w debacie uwagę, że Rosja od lat jest aktywna militarnie, a państwa zachodnie muszą teraz zrobić wszystko, by uniknąć "wojny i rozpadu Europy". Podkreślił też, że Finlandia, która po II wojnie światowej prowadziła politykę neutralności, sama zdecyduje o przystąpieniu do NATO. "Finlandia nie ulegnie wpływom żadnego supermocarstwa" - powiedział Rinne.

"Próbujemy zrozumieć, dlaczego Rosja jest tak agresywna, dlaczego stawia ultimatum wobec NATO, wobec państw zachodnich, czy to jest jej chęć odbudowy imperium. Ta wrogość wobec wolności ma w Rosji bardzo głębokie korzenie. (...) Rosja jest na wojennej ścieżce co najmniej od 1979 roku, przypomnijmy sobie wojnę w Afganistanie, która trwała prawie dziesięć lat i była jedną z głównych przyczyn upadku imperium sowieckiego" - powiedział Marko Mihkelson, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa estońskiego parlamentu.

"Napięta sytuacja na wschodnich granicach UE wymaga dodatkowych sił USA w Europie" - powiedział tymczasem litewski minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas. "Krok, w którym USA przesunie dodatkowe siły do Europy, na pewno nas czeka, bo sytuacja tego wymaga" - powiedział Anušauskas dziennikarzom przed posiedzeniem rządu.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024