geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Fińska reakcja na sabotaż i precedens prawny

Andrzej Widera

28-12-2024 12:00


Od kilku dni uwaga mediów zwrócona jest na Estonię i Finlandię, których podmorski kabel energetyczny Estlink 2 padł ofiarą sabotażu. Dzisiaj, fińska policja poinformowała, że ​​tankowiec Eagle S, który zerwał kabel, zawinie dzisiaj do krajowego portu Kilpilahti w Porvoo. Jak poinformowała policja, statek został skonfiskowany przez Centralną Policję Kryminalną.

W tym celu  statek wyruszył do tego portu o 10:50 rano. Trwające śledztwo zostanie wznowione po zacumowaniu statku w porcie. Z kolei portal Helsingin Sanomat w swoim artykule opisał okoliczności, w których doszło do podjęcia decyzji władz Finlandii o zajęciu podejrzanego statku, który jak podały wczoraj media, był również wyposażony w specjalistyczny sprzęt wywiadowczy i nasłuchowy.

Według tego artykułu, rząd Finlandii w porozumieniu z prezydentem kraju, zdecydował się zatrzymać tankowiec Eagle S, gdy zaistniało realne zagrożenie, że ten oprócz kabla podmorskiego Estlink 2 może uszkodzić również kabel Estlink 1 oraz ponownie gazociąg Balticconnector, który został uszkodzony w październiku ubiegłego roku przez chiński statek towarowy Newnew Polar Bear. W tym celu zdecydowano zająć statek przez fińskie jednostki specjalne desantowane z helikopterów.

Tymczasem Alexander Lott, estoński ekspert prawa morskiego, zauważa, że zatrzymanie statku, który uszkodził kable na Zatoce Fińskiej, przez władze fińskie tworzy precedens mogący wprowadzić jaśniejsze interpretacje do międzynarodowego prawa morskiego w podobnych przypadkach. Jest to bardziej zdecydowana postawa niż to miało miejsce rok wcześniej w przypadku NewNew Polar Bear, który uszkodził Balticconnector. Według eksperta, fińskie i estońskie władze nie były wtedy po prostu przygotowane na taką sytuację.

„Postępowanie Finlandii w tej sprawie stanowi w pewnym sensie precedens prawny. Zobaczymy, czy doprowadzi to do sporu prawnego między Finlandią a państwem bandery statku. Jeśli tak, to będzie to raczej pozytywne, ponieważ w takim procesie, czy to przed sądem międzynarodowym, czy sądem prawa morskiego, możliwe będzie uzyskanie istotnych wyjaśnień i interpretacji prawa morskiego” – powiedział Lott.

„Fińskie służby przyłapały sprawcę na gorącym uczynku – zauważono, jak w trakcie rejsu wlecze się za nim łańcuch kotwiczny, co dało podstawy do bardziej aktywnego działania. Zgodnie z międzynarodowym prawem morskim, jeśli widzisz popełniane przestępstwo lub istnieją mocne podejrzenia, masz mocne uprawnienia do reakcji” – powiedział Jüri Saska, były dowódca estońskiej marynarki wojennej.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024