geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Nikola Mirkovic unsplash.com

Estońskie propozycje dla Litwy

Dodał: Andrzej Widera

04-08-2021 11:00


Aleksander Łukaszenka prowadzi na Litwie klasyczną wojnę hybrydową i próbuje jeszcze bardziej zaostrzyć sytuację, powiedział obecny przedstawiciel Estonii przy NATO, dyplomata i były minister obrony Jüri Luik. Luik zauważył, że na Litwie trwa poważny kryzys bezpieczeństwa, który w istocie jest wojną hybrydową, którą Łukaszenka rozpoczął przeciwko Litwie, a szerzej przeciwko wszystkim trzem państwom bałtyckim i UE jako całości.

„Ten przykład wojny hybrydowej, którą Łukaszenko obecnie wdraża, jest klasycznym typem hybrydowym, w którym wykorzystywane są wszelkie możliwe środki, począwszy od masowej imigracji i propagandy” – powiedział Luik.

W ocenie Luika świadczy to o tym, że Łukaszenko chce dalej eskalować sytuację. „Oczywiście jest to sytuacja, którą Łukaszenko planuje eskalować. On sam nie ma nic do stracenia, włożył wszystko w grę, aby zaszkodzić UE, aby unia stała się siłą, która nie chroni wartości i nie chroni obywateli Białorusi. W tym sensie Łukaszenka rozpoczął tego rodzaju kampanię hybrydową” – powiedział Łuik.

Luik powiedział, że o tym, czy NATO powinno interweniować, musi zadecydować sama Litwa. „Litwa jest członkiem NATO. Jeśli Litwa uważa, że ​​NATO odegrałoby rolę w tym konflikcie, to powinna o tym rozmawiać. Obecnie Litwa działa głównie z siłami policyjnymi i za pośrednictwem UE. Ale nie wiemy, gdzie ten konflikt zmierza, bo jak wiemy, rosyjskie ćwiczenia Zapad rozpoczynają się niedługo i odbywać się mają również na terytorium Białorusi. To dodaje pewien element ryzyka”.

Natomiast poseł do PE i były dowódca Estońskich Sił Obronnych (EDF) Riho Terras  powiedział, że najlepszym sposobem dla Litwy na poradzenie sobie z obecnym kryzysem migracyjnym na jej granicy z Białorusią byłoby powołanie się na art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, dodając, że taka propozycja z pewnością byłaby korzystna dla Estonii i dlatego powinna być tutaj wspierana. „Zaangażowanie NATO jest tutaj jedynym słusznym kierunkiem działania” – dodał. Pomoc dla Litwy byłaby też odstraszeniem zarówno dla  Aleksandra Łukaszenki, jak i prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Artykuł 4 NATO mówi o tym, że Strony Traktatu będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron.

Artykuł 4 był wykorzystywany już wcześniej przez Turcję czterokrotnie: w 2003 r. w związku z wojną w Iraku, w czerwcu 2012 r. po zestrzeleniu tureckiego odrzutowca wojskowego przez Syrię, w październiku 2012 r. po syryjskich atakach na Turcję i ich kontratakach oraz w lutym 2020 r. po zwiększeniu napięcia wynikające z ofensywy na północno-zachodnią Syrię. Łotwa, Litwa i Polska zwołały spotkanie na mocy art. 4 w marcu 2014 r. w odpowiedzi na eksterytorialny kryzys krymski.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024