Zdjęcie: Flickr
27-11-2024 08:39
Najwyraźniej możliwość używania min przeciwpiechotnych zaczyna przeważać w obecnej dyskusji medialnej w Estonii. Oznacza to, że w przyszłym tygodniu Komitet Obrony Narodowej Riigikogu rozpocznie omawianie opuszczenia przez Estonię Konwencji Ottawskiej. Zapisy o zakazie używania min przeciwpiechotnych zawartym w Konwencji Ottawskiej przyjęły 164 państwa poza m.in. Rosją i USA. Estonia przystąpiła do Konwencji Ottawskiej 20 lat temu.
Wczoraj okazało się, że Ministerstwo Obrony zmieniło zdanie i teraz wymaga opinii od Szefa Sztabu Obrony. Ten ostatni wyjaśnił, że jeśli nowoczesne miny przyniosą pożądany efekt na polu bitwy i pozwolą to osiągnąć bez stwarzania trwałego zwiększonego zagrożenia dla ludności, EDF jest gotowa przeanalizować ich potencjalne wdrożenie. Za takim scenariuszem przemawiają również wyniki śledztwa medialnego przeprowadzonego wspólnie przez media estońskie, litewskie i polskie, z którego wynika, że w części rosyjskich baz położonych niedaleko granic NATO, widać zwiększoną aktywność wojskową.
"Jeśli Estonia zdecyduje się na wprowadzenie min przeciwpiechotnych, które są zakazane przez Konwencję Ottawską, będzie musiała sama zacząć je produkować, ponieważ Stany Zjednoczone są jedynym krajem zachodnim, który obecnie je produkuje", powiedział Leo Kunnas, członek Komitetu Obrony Narodowej Riigikogu. Poseł podkreślił, że obecna generacja min, jest wyposażona w samolikwidatory czasowe.