Zdjęcie: Flickr
07-12-2023 09:12
Estoński rządowy Komitet Zarządzania Kryzysowego przyjął 10-letnie cele obrony cywilnej i czteroletni plan działania, na który przeznaczone zostanie 31 mln euro. Dokument ramowy omawiany na posiedzeniu opisuje środki obrony cywilnej i zaleca cele, które państwo powinno osiągnąć w ciągu następnej dekady, aby zagwarantować bezpieczeństwo ludności cywilnej i funkcjonowanie państwa w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych.
Plan działania nakreśla 10 celów, które pomogą zapewnić najlepszy możliwy poziom gotowości kryzysowej. Plan został stworzony z myślą o bieżącym budżecie, a priorytetowe obszary rozwoju w ciągu najbliższych czterech lat zostały odpowiednio określone. Wybór tych sektorów był podyktowany między innymi aktualnymi scenariuszami zagrożeń i dostępnymi środkami finansowymi, a także szerszym środowiskiem bezpieczeństwa, w tym wojną na Ukrainie.
Obszary, których rozwój został uznany za najbardziej priorytetowy, to: podnoszenie świadomości kryzysowej i samodzielnej gotowości ludności, zwiększanie zdolności antykryzysowych na poziomie samorządowym, wypracowanie rozwiązania umożliwiającego szybkie i konsekwentne ostrzeganie ludności o zagrożeniach oraz zwiększenie ciągłości działania organów odpowiedzialnych za realizację zadań obrony cywilnej.
"Obrona cywilna opiera się na społecznej świadomości kryzysowej, ale są rzeczy, których sami obywatele nie są w stanie zrobić" - powiedziała Viola Murd, podsekretarz ds. ratownictwa i zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Podstawowe zasady polityki obrony cywilnej zostały określone w pierwotnej koncepcji opracowanej w 2018 r., które doprowadziło do podziału ról obrony cywilnej między organami i powiązania tych ról z określonymi działaniami. Plan działania obejmował łącznie 40 działań i 35 zaleceń. Rząd przeznaczył około 80 milionów euro na szeroko zakrojone inwestycje w obronę narodową w ciągu najbliższych czterech lat, z czego 31 milionów euro ma zostać przeznaczone na rozwój obrony cywilnej.