Zdjęcie: Pixabay
26-08-2022 09:12
Estoński rząd poparł przedłożony przez Ministra Gospodarki i Infrastruktury projekt propozycji przyspieszenia przejścia na odnawialną energię elektryczną, którego celem jest wyprodukowanie całej energii elektrycznej zużywanej w Estonii z z odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.
"Niewątpliwie obecne wysokie ceny energii elektrycznej wynikają z braku mocy wytwórczych. Wysokie ceny paliw kopalnych i brak mocy wytwórczych postawiły wszystkich konsumentów w niepewnej sytuacji, którą należy natychmiast rozwiązać" - powiedziała w czwartek minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut.
Obecny cel dotyczący energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na rok 2030 wynosi 40 procent całkowitego zużycia energii elektrycznej w Estonii. Wraz z podniesieniem celu dla odnawialnej energii elektrycznej do 100 procent, cel dotyczący udziału całkowitej energii odnawialnej wzrasta z 42 procent do 65 procent.
Estonia podejmuje szereg działań, aby osiągnąć ten cel. Niedawno zakończył się przetarg na wytwarzanie energii odnawialnej, dzięki któremu na rynek trafiło 540 gigawatogodzin energii odnawialnej. Ponadto w ciągu kolejnych trzech lat państwo planuje przeprowadzić mniejsze przetargi na dodatkowe 1,65 terawatogodzin energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Niedawno wprowadzono opłatę za farmy wiatrowe dla lokalnych gmin i mieszkańców obszarów dotkniętych farmami wiatrowymi, co również pomaga w rozwoju nowych lądowych i morskich farm wiatrowych. Odłożono dodatkowe środki na jak najszybszą poprawę gotowości sieci, a także poszukuje się rozwiązań, które ukierunkują długoterminowy rozwój sieci na większą gotowość do przyłączenia nowych odnawialnych źródeł energii elektrycznej.