geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: tv8.md

Energia dla Mołdawii: rekordowe wsparcie i dynamiczny rozwój OZE

Dodał: Andrzej Widera

09-07-2025 08:38


Mołdawia otrzymała kolejne wsparcie finansowe w wysokości 400 milionów euro od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, które ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Środki zostaną przeznaczone na zakup gazu ziemnego oraz energii elektrycznej przez państwową spółkę Energocom na rynkach europejskich. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie banku, „pożyczka stanowi punkt zwrotny w procesie skutecznej dywersyfikacji źródeł energii tego małego państwa w południowo-wschodniej Europie”.

Z łącznej kwoty, 300 milionów euro przeznaczono bezpośrednio na zakup surowców energetycznych, a pozostałe 100 milionów stanowi gwarancje wobec dostawców z Unii Europejskiej, zabezpieczone przez mołdawski rząd. Celem jest zapewnienie ciągłości dostaw energii dla całego kraju. Po wybuchu wojny w Ukrainie, Mołdawia przyspieszyła integrację energetyczną z UE, m.in. poprzez ukończenie gazociągu Ungheni–Kiszyniów, łączącego kraj z systemem przesyłowym Rumunii, współfinansowanego przez EBOiR.

Dotychczas Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przekazał Mołdawii wsparcie o wartości 500 milionów euro, w tym bezzwrotny grant w wysokości 34 milionów euro od Norwegii. Dzięki tym środkom kraj był w stanie w 2023 roku w pełni uniezależnić się od dotychczasowych źródeł i zakupić cały gaz od dostawców europejskich – podczas gdy rok wcześniej udział UE w dostawach wynosił zaledwie 20%.

Tymczasem wczoraj otwarto największą farmę fotowoltaiczną w Mołdawii – elektrownię o mocy 50 MW, zlokalizowaną na 96 hektarach w miejscowości Rădeni, w rejonie Strășeni. Spośród wyprodukowanej energii, 24 MW będzie sprzedawane po stałej cenie przez 15 lat na podstawie przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Energii, a pozostałe 26 MW trafi na rynek konkurencyjny. Budowa obiektu, wykorzystującego nowoczesne dwustronne panele o mocy jednostkowej 715 W i sprawności 23%, zajęła zaledwie osiem miesięcy.

Jak podają władze, łączna moc instalacji słonecznych i wiatrowych wzrosła ośmiokrotnie w ciągu pięciu lat, osiągając w maju 2025 roku poziom 689 MW. Jesienią zapowiedziano nowy przetarg na elektrownie wiatrowe o mocy do 173 MW, obejmujący po raz pierwszy również magazyny energii o minimalnej pojemności 22 MW. Ambicją Mołdawii jest osiągnięcie 30-procentowego udziału energii odnawialnej w zużyciu energii elektrycznej oraz 27% w zużyciu końcowym do 2030 roku. W 2024 roku energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł stanowiła 16,7% całkowitego zużycia, jednak szacuje się, że w bieżącym roku wskaźnik ten wzrośnie do poziomu 27%.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024