geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Eksklawa królewiecka: budownictwo, a ceny mieszkań

Andrzej Widera

02-04-2025 11:48


Ostatnio podawaliśmy kilka informacji dotyczących cen wynajmu jak i cen samych nieruchomości w eksklawie królewieckiej. Tymczasem według międzynarodowego rankingu Numbeo, Królewiec znalazł się na 52. miejscu w dostępności mieszkań w stosunku do dochodów mieszkańców. Aby kupić mieszkanie w tym mieście, przeciętna rodzina musi odkładać dochody przez 15,7 lat, co jest porównywalne z sytuacją w Petersburgu.

W lutym 2025 roku popyt na mieszkania w nowoczesnym budownictwie w Królewcu wzrósł o 34%, a oferta zwiększyła się ponad dwukrotnie. Średnia cena jednopokojowego mieszkania wynosi około 6 mln rubli, natomiast koszt metra kwadratowego w nowym budownictwie osiąga 135 tys. rubli. Wzrost zainteresowania poszczególnymi kategoriami mieszkań w okresie od stycznia do marca 2025 roku był znaczący – studia podrożały niemal dwukrotnie, a trzypokojowe lokale zyskały na popularności o 45%.

Borys Babajanc, prezes „ Związku Budowlanego Obwodu Królewieckiego”, w jednym z wywiadów powiedział, że koszt budowy w regionie wzrósł do około 100 tys. rubli (ok. 4580 zł) za metr kwadratowy, co wynika m.in. z drożejących materiałów, problemów logistycznych oraz niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Według niego, wzrost cen rozpoczął się w 2020 roku wraz z wprowadzeniem preferencyjnych kredytów hipotecznych oraz gwałtownym wzrostem cen stali. „Rozpoczęła się cenowa karuzela – podrożały inne materiały budowlane, a proces ten nadal trwa. Nie ma nad tym kontroli” – zauważył Babajanc.

Dodatkowym problemem jest logistyka – rosnące koszty transportu z innych regionów oraz długi czas dostaw wpływają na finalne ceny mieszkań. Brak siły roboczej jest kolejnym czynnikiem podbijającym koszty budowy. Około 30% stanowisk w budownictwie pozostaje nieobsadzonych, szczególnie wśród pracowników fizycznych i inżynierów. Ekspert zwracał uwagę, że restrykcyjna polityka migracyjna skutecznie ograniczyła napływ pracowników z krajów takich jak Uzbekistan, podczas gdy w innych państwach, np. w Polsce, migranci mogą liczyć na wyższe zarobki bez konieczności spełniania nadmiernych wymagań.

Warto zauważyć, że ekspert potwierdza kluczową dla rozwoju regionu rolę cementu, o czym już wspominaliśmy. Według niego sytuacja na rynku materiałów budowlanych również pozostaje napięta. Planowane na 2025 rok dostawy cementu – 586 tys. ton od rosyjskich producentów oraz 50 tys. ton z Białorusi – mogą okazać się niewystarczające. Popyt na cement i cegły przewyższa podaż, co prowadzi do wzrostu cen. Dodatkowo, producenci betonu zmagają się z przestojami spowodowanymi nieregularnymi dostawami surowców. Według Babajanca, jeśli sytuacja się nie zmieni, obniżka cen mieszkań w Królewcu nie będzie możliwa: „Nie ma już gdzie ich obniżać” – podsumował ekspert.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024