geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Druzgocące wnioski raportu o łotewskim odcinku Rail Baltica

Dodał: Andrzej Widera

15-11-2024 10:24


Biorąc pod uwagę, że dotychczas przyznane i potencjalnie nadal pozyskiwane finansowanie UE na transeuropejski projekt kolejowy „Rail Baltica” najprawdopodobniej nie pokryje wszystkich kosztów pierwszego etapu projektu na Łotwie, rozważana jest możliwość pożyczenia brakujących środków w wysokości co najmniej 1 miliarda euro - powiedział Ints Dālderis, doradca premier Eviki Siliny.

„Myślę, że nie możemy pożyczyć więcej niż 1 miliard” – przyznał szef doradcy rządu, prosząc o określenie, ile kosztuje pożyczenie na pierwszy etap projektu „Rail Baltica”. Według szacunków Ministerstwa Transportu na realizację pierwszej rundy brakuje obecnie około 4 miliardów euro.

Tymczasem komisja śledcza Saeimy ds. Rail Baltica przedstawiła raport, który krytycznie ocenia zarządzanie projektem i wskazuje na liczne zaniedbania. Najważniejsze zarzuty dotyczą m.in. braków kompetencji i błędy w zarządzaniu co powodowało, że ministerstwo transportu celowo dezinformowało rząd, zaniżając koszty projektu i ryzyka dotyczące możliwości uzyskania finansowania z Unii Europejskiej. Kolejny zarzut dotyczy niedostatecznego nadzoru rządu nad projektem. Zaufanie do ministerstw transportu i finansów pozwoliło na ukrywanie problemów. Ministerstwo finansów przez lata (do 2022 roku) nie sprawowało kontroli nad kosztami, co umożliwiło ukrycie wzrostu wydatków o około miliard euro. rządu

Trzeci zarzut omawia problemy z planowaniem: w 2015 roku zatwierdzono trasę bez ukończenia analizy technicznej. Alternatywne warianty trasy zostały odrzucone bez wyjaśnień. Kluczowe założenia projektu zmieniano aż 120 razy w ostatnich latach, co świadczy o braku spójnej wizji.Raport dostrzega również fakt, że mimo podpisania umowy na budowę głównego odcinka w 2022 roku, prace nie ruszyły. Projekty techniczne są wciąż niekompletne, a proces wykupu gruntów – nierozstrzygnięty.

Podsumowując, projekt Rail Baltica na Łotwie znajduje się w kryzysie zarządzania. Braki kompetencyjne, dezinformacja i brak nadzoru doprowadziły do opóźnień i wzrostu kosztów. Komisja śledcza ocenia, że cel uruchomienia połączenia w 2030 roku jest mało realny. Aby uratować projekt, Łotwa musi niezwłocznie wprowadzić większą przejrzystość działań, usprawnić zarządzanie i zabezpieczyć finansowanie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024