Zdjęcie: Pixabay
21-04-2023 10:46
Jak informuje "Kurier Wileński" w Wilnie narasta problem braku nauczycieli w szkołach, co wobec zwiększenia liczby uczniów jest istotnym czynnikiem wpływającym na poziom edukacji w stolicy Litwy. W placówkach edukacyjnych Wilna brakuje ponad 200 nauczycieli i ich asystentów. Liczba uczniów w stolicy stale rośnie (z 66,4 tys. uczniów w latach 2015-2016 do 83,2 tys. uczniów w latach 2022-2023) i tendencja ta powinna się utrzymać.
W Wilnie średni wiek nauczyciela wynosi około 51 lat (2021 r.) i wzrasta, wydłuża się wiek emerytalny i maleje grono nauczycieli, którzy wybrali zawód nauczyciela po ukończeniu studiów, co jeszcze bardziej potęguje szybko rosnący brak nauczycieli. Według publikacji, jednym z czynników jest kwestia płac. "Wynagrodzenie nauczyciela jest ustalane w skali krajowej, ale zrozumiałe jest, że koszty utrzymania w Wilnie znacznie różnią się od, na przykład, poziomu wydatków w Rakiszkach - wskazują autorzy badania. Wzrost cen mieszkań w Wilnie znacznie ogranicza możliwość zakupu lokum lub opłaty czynszu za mieszkanie. Dojazdy do pracy wiążą się również z dodatkowymi kosztami (większość wileńskich nauczycieli mieszka 9 km lub więcej od miejsca pracy)". - czytamy w artykule.
Ale co bardziej istotne - problem braku nauczycieli w sposób szczególny dotyka polskie szkoły. "Na narastający problem braku nauczycieli zwracało uwagę już w 2016 r. Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”. Z badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie wynikało, że w 2016 r. spośród 497 pedagogów w stołecznych polskich szkołach 7,4 proc. stanowili nauczyciele w wieku do lat 30, 23,1 proc - w wieku 31–40 lat, 36,8 proc. - 41–50 lat, 24 proc.- 51–60 lat, 5,2 proc. - 61–65 lat, 3,4 proc.- 66 lat i starsi." - napisała Anna Pieszko. Szczególny jest brak nauczycieli lituanistów oraz nauczycieli przedmiotów ścisłych, fizyki, matematyki, chemii.
Natomiast przyszli poloniści są zachęcani do kształcenia się w Akademii Oświaty Uniwersytetu Witolda Wielkiego oraz na Uniwersytecie Wileńskim. Studia pedagogiczne są atrakcyjne ze względu na stypendium ze strony państwa w wysokości 300 euro miesięcznie. Od 1 października bieżącego roku ruszają też studia w języku polskim na kierunku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku.