Zdjęcie: Pixabay
08-12-2021 08:38
Białoruska Rada Ministrów uchwałą nr 700 z dnia 6 grudnia wprowadziła zakaz wwozu na Białoruś szeregu towarów pochodzących z krajów UE, USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii , Czarnogóry i Szwajcarii.
Zakaz wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. i będzie obowiązywał przez sześć miesięcy. Lista obejmuje: żywe świnie, mięso bydlęce, świeże, schłodzone, mrożone, wieprzowina świeża, schłodzona i mrożona, podroby bydła i innych zwierząt, mięso drobiowe i podroby jadalne, mięso solone, wędliny suszone i wędzone, mąka spożywcza z mięsa i podrobów, mleko i przetwory mleczne, z wyłączeniem produktów bez laktozy, warzywa, z wyłączeniem nasion, owoce i orzechy, tłuszcze wieprzowe, drobiowe, bydlęce, owcze lub kozie, stearynę smalcową i inne oleje zwierzęce kiełbasy i podobne produkty wyroby cukiernicze (wyjątek dotyczy kakao w proszku), sól.
Ogólnie rzecz biorąc, lista białoruskiego rządu jest zbliżona do embarga na żywność nałożonego przez rząd rosyjski w odpowiedzi na sankcje w 2014 roku. Ryby i owoce morza nie zostały objęte zakazem krajowym.
Dekret przewiduje szereg wyjątków. Zakaz nie obejmował towarów, które zostały przywiezione przed wejściem w życie dekretu, a także towarów przywiezionych m.in. do użytku osobistego. Ponadto możliwy będzie import towarów w ramach kontyngentów, które zostaną ustalone zgodnie z przyjętym niniejszą uchwałą Rady Ministrów przepisem o kontyngentach. Upoważnione organy muszą określić procedurę podziału części kwot i ich wielkość.
Tymczasem wczoraj na posiedzeniu Prezydium Rady Ministrów premier Raman Hałouczenka nazwał sankcje zachętą do substytucji importu. Premier zauważył, że w latach 2016-2020 produkcja produktów zastępujących import wzrosła o 4,4 mld USD do 18,6 mld USD. Jego udział w produkcji przemysłowej wzrósł z 34,2% do 38%.
Rząd Białorusi rozważa kilka działań: zwiększenie lokalizacji, rozwój łańcuchów technologicznych, przetwarzanie lokalnych surowców, wykorzystanie małych i średnich przedsiębiorstw. Łącznie Ministerstwo Gospodarki zebrało 170 projektów zastępujących import o wartości 13 mld rubli. "Z tej puli wybraliśmy 47 najważniejszych projektów o wartości inwestycji około 8 miliardów rubli. Te 47 projektów pozwoli nam stworzyć produkty o wartości ponad 9 miliardów dolarów w substytucji importu ”- wyjaśnił minister gospodarki Aleksander Czerwiakow.