Zdjęcie: Hanna Liubakova TT
26-03-2023 09:00
Swiatłana Cichanouska pogratulowała Białorusinom Dnia Wolności, który obchodzony był wczoraj, 25 marca. W 105. rocznicę ogłoszenia Białoruskiej Republiki Ludowej opozycjonistka nakreśliła szereg zmian w społeczeństwie białoruskim, zaapelowała też o tworzenie i poszerzanie kręgu podobnie myślących.
"Tego dnia świętujemy to kim jesteśmy. Naszymi głosami przemawiają nasi przodkowie, którzy 105 lat temu ogłosili niepodległość BRL. I nasi potomkowie, w imię których bronimy niepodległości Białorusi. To jest nasze święto. I choć nie osiągnęliśmy jeszcze naszego celu, jesteśmy teraz znacznie bliżej niego niż wcześniej." - mówiła Cichanouska.
Dzień Wolności był obchodzony na całym świecie, m.in. w Warszawie i Wilnie. W Warszawie Białorusini zebrali się z biało-czerwono-białymi flagami, by przemaszerować przez centrum miasta. Co ciekawe, w marszu wzięli udział także przedstawiciele białoruskiego Pułku Kalinouskiego walczącego na Ukrainie. Po marszu odbył się wiec i koncert. Na wiecu przemawiali Zianon Paźniak, zastępca szefa Wspólnego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszko, przewodniczący Rady Koordynacyjnej Andriej Jegorow, przedstawiciel Wspólnego Gabinetu Przejściowego ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego Walery Sachaszczyk oraz przedstawiciel Gabinetu Przejściowego ds. przywrócenia prawa i porządku Aleksander Azarow. Pózniej wystąpiły zespoły artystyczne.
Natomiast w Wilnie, uroczystości odbyły się ceremonią podniesienia flagi pod Sejmem. Następnie wyruszono na groby Antona i Iwana Łuckiewiczów - inicjatorów białoruskiego ruchu narodowego. Anton był inicjatorem powstania w marcu 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej, w której został premierem i ministrem spraw zagranicznych. Jego brat Iwan, był z kolei działaczem narodowym i publicystą. Na wileńskim cmentarzu na Rossie istnieje symboliczny ich grób. Następnie zabrani przeszli na plac Łukiski - miejsce śmierci m.in. Konstantego Kalinouskiego i Zygmunta Sierakowskiego w 1863 roku. Następnie wieczorem odbył się koncert. Natomiast w Kownie na cmentarzu Pietraszuńskim, odsłonięto pomnik białoruskiego architekta i działacza społecznego Klaudiusza Duż-Duszyńskiego - autora wzoru biało-czerwono-białej flagi Białorusi.
"Zachowując wytrwałość i wolę walki o wolność, udowadniacie, że prawda jest po stronie światła. Naród Białorusi ma prawo do wolnych i uczciwych wyborów. Międzynarodowa społeczność demokratyczna będzie nadal wspierać wyrażanie przez Białorusinów wolnej woli i prawa do samostanowienia oraz będzie dążyć do izolacji i odpowiedzialności reżimu. W tym dniu wolności Białorusi głęboko wierzę, że wola i siła Białorusinów do kontynuowania walki o demokrację nie wygaśnie, a Białoruś znów będzie wolna i niepodległa” – czytamy w oświadczeniu prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy z okazji białoruskiego święta.
„Dzisiaj jest Dzień Wolności Białorusi. Estonia mocno wspiera białoruskie społeczeństwo demokratyczne i zamierza nadal wspierać naród białoruski i działać na rzecz demokratycznej, niezależnej i wolnej Białorusi ” – napisał z kolei prezydent Estonii Alar Karis.
Natomiast polski MSZ wyraził solidarność z walczącymi o demokratyczną Białoruś i opublikował film z okazji Dnia Wolności. Zawiera zarówno materiały archiwalne poświęcone proklamacji BRL, jak i zdjęcia i filmy z najnowszej historii Białorusi. „Tysiące ludzi jest w więzieniach. Setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do emigracji. Polska, ojczyzna Solidarności, udziela im azylu. A dziś na Białorusi nie mogą świętować Dnia Wolności. Ale ten czas nadejdzie ” – powiedział Artur Michalski ambasador RP na Białorusi
Thousands in Belarus have been imprisoned by Lukashenka's regime, and many more will be if we won't stand up against it.
— Ministry of Foreign Affairs ?? (@PolandMFA) March 25, 2023
To commemorate the Freedom Day, we wish to express our continuing solidarity with all those who fight for a free and democratic Belarus.#FreeBelarus pic.twitter.com/a1aKpRvX24