geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Białoruska skarga na Ukrainę do ONZ

Andrzej Widera

14-08-2024 08:37


Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało apel do Przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z „incydentem z ukraińskimi BSP”, a także zamierza "przedstawić sprawę" Sekretarzowi Generalnemu ONZ i OBWE. Warto zauważyć, że wciąż drążona przez dyplomację Łukaszenki kwestia rzekomych dronów z Ukrainy, jest bardziej dyskusyjna. Grupa monitorująca "Białoruski Gajun" twierdzi, że tego dnia w przestrzeni powietrznej Białorusi nie było żadnych bezzałogowych statków powietrznych.

"W związku z incydentem z ukraińskimi bezzałogowymi statkami powietrznymi na terytorium Białorusi strona białoruska wysłała apel do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym zwróciła uwagę na potrzebę zaprzestania przez Ukrainę działań prowokacyjnych, które niosą ze sobą groźbę wciągnięcia Białorusi w konflikt zbrojny i jego rozprzestrzenienia się na inne kraje regionu. Białoruś zastrzegła sobie prawo do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w przypadku powtórzenia się takich prowokacji. Obawy dotyczące możliwości eskalacji sytuacji w regionie w związku z agresywnymi i nieprzemyślanymi działaniami strony ukraińskiej zostaną przedstawione Sekretarzowi Generalnemu ONZ. Stanowisko Białorusi w sprawie incydentu zostanie również opublikowane jako oficjalny dokument 78 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - czytamy w komunikacie białoruskiego MSZ. Białoruś zamierza również poinformować OBWE o "incydencie".

W odpowiedzi Ukraina stwierdziła, że ​​Mińsk stwarza wyimaginowane zagrożenia i uważa za niewłaściwe reagowanie na oświadczenia strony białoruskiej - powiedział Gieorgij Tychy, rzecznik prasowy ukraińskiego MSZ. Według niego Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczegółowo studiuje i analizuje wypowiedzi Łukaszenki na temat BSP, ale nie uważa za konieczne ustosunkowania się do nich. „Szczerze mówiąc, nie widzimy powodu, aby na nie odpowiadać, gdyż strona białoruska znana jest z wielu wypowiedzi, na które nie należy odpowiadać ” – stwierdził Tychy.

Tymczasem kolejnym potwierdzeniem pewnego rozdwojenia podejścia reżimu Łukaszenki do relacji z Ukrainą, jest także wczorajsza wypowiedź sekretarza stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksandra Wolfowicza, który powiedział, że ​​Mińsk może pełnić rolę platformy negocjacji w sprawie pokoju na Ukrainie.

„Na tym etapie uważamy za konieczne zapewnienie maksymalnej możliwej pomocy w pokojowym rozwiązaniu konfliktu ukraińskiego i organizacji procesu negocjacyjnego. Jednocześnie dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić normalny dialog. Mińsk zawsze był i pozostaje bezpieczną platformą dla takich negocjacji ” – stwierdził, jednak przy tym oczywiście nie obyło się bez oskarżeń wysuwanych wobec państw zachodnich oraz tezami o próbach wciągnięcia Białorusi w konflikt.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024