geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Markus Spiske unsplash.com

Białoruś: następne "ułaskawienia" reżimu i smutna statystyka

Andrzej Widera

22-11-2024 08:49


W środę pojawiła się informacja o kolejnych "ułaskawieniach" Łukaszenki, dzięki którym na wolność miało wyjśc 32 więźniów politycznych reżimu. Centrum Praw Człowieka "Wiasna" przeanalizowało, czy w ciągu sześciu fal tychże ułaskawień, zmniejszyła się liczba więźniów politycznych na Białorusi.

Działacze na rzecz praw człowieka przypomnieli, że od 3 lipca na Białorusi odbyło się 6 fal ułaskawień więźniów politycznych, podczas których uwolniono 178 osób. Ostatnia grupa ułaskawionych na chwilę obecną, według źródeł prorządowych, została zwolniona 20 listopada.

Tymczasem "Wiasna" w tym samym okresie przyjęła 24 wnioski o uznanie nowych oskarżonych w sprawach karnych o charakterze politycznym za więźniów politycznych. Łącznie od 3 lipca do 20 listopada status ten otrzymały 223 osoby. Są to osoby z różnych regionów Białorusi, w różnym wieku i o różnym statusie społecznym, oskarżeni o szereg zarzutów politycznych.

Najnowszym przykładem jest były żołnierz białoruskiego Pułku Kalinouskiego, Wasyl Wieramiejczyk, którego błyskawiczna ekstradycja z Wietnamu na Białoruś, odbyła się kilka dni temu. Sprawa ta budzi szereg emocji w białoruskiej emigracji. Jak się okazało, Litwa nie wydała mu pozwolenia do przebywania na terenie kraju. „Jeśli pojawiały się informacje, że może być on powiązany z reżimem lub z innym zagrożeniem, podjęto taką decyzję. Tak czy inaczej, zdarza się. Tak zdecydowało państwo i tak zrobiło.” - powiedział Laurynas Kasčiūnas, były minister obrony Litwy. Z kolei jak twierdzi BYPOL, który zajmuje się bezpieczeństwem, Wieramiejczyk udał się do Wietnamu mimo ostrzeżeń, gdyż posiadął tam znajomych.

Jednakże według białoruskich środowisk emigracyjnych, sytuacja z białoruskimi opozycjonistami i żołnierzami walczącymi na Ukrainie wymaga rozwiązania regionalnego – mogłoby nim być porozumienie między Ukrainą, Polską i Litwą. „Niektórzy z tych bojowników naruszyli procedurę ubiegania się o azyl, niektórym stracił ważność paszportów, niektórzy zostali ranni lub potrzebują poważnej pomocy psychologicznej. Potrzebny jest przejrzysty algorytm, który pomógłby określić ich status i miejsce działania poszczególnych instytucji, biorąc pod uwagę specyfikę tej grupy. Bez systematycznego podejścia i bardziej skoordynowanej interakcji między Ukraińcami, Polakami i Litwinami będzie tutaj trudno” powiedział Vitis Yurkonis, szef wileńskiego biura Freedom House.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024