Zdjęcie: Wikipedia
16-05-2023 11:53
We wtorek po dyskusji litewscy parlamentarzyści przyjęli propozycję przeprowadzenia obowiązkowego referendum w sprawie legalizacji podwójnego obywatelstwa w dniu 12 maja 2024 r. Za referendum głosowało 107 posłów Seimasu, jeden był przeciw, czterech wstrzymało się od głosu. Sejm będzie musiał jeszcze raz głosować nad przyjęciem uchwały.
Referendum planowane jest wraz z pierwszą turą wyborów prezydenckich. Zaproponowano głosowanie w referendum nad następującym przepisem Konstytucji: „Obywatelstwo Republiki Litewskiej nabywa się przez urodzenie oraz na innych podstawach iw trybie przewidzianym w ustawie konstytucyjnej. Ustawa Konstytucyjna określa również podstawy i tryb utraty obywatelstwa Republiki Litewskiej.”
W ten sposób zakaz posiadania podwójnego obywatelstwa zostałby usunięty z konstytucji. "Około 1,3 mln Litwinów i osób pochodzenia litewskiego mieszka poza Litwą, co stanowi prawie jedną trzecią naszego narodu. Wiele osób ze względów praktycznych potrzebuje paszportu do kraju zamieszkania, dlatego nie wolno nam zmuszać naszych rodaków do wyboru między pełnią życia za granicą a związkiem z Litwą poprzez obywatelstwo" - powiedziała we wtorek posłanka Partii Wolności Ieva Pakarklytė.
Poprawkę do konstytucji w sprawie obywatelstwa uznaje się za przyjętą, jeśli poprze ją ponad połowa obywateli mających prawo do głosowania i znajdujących się na listach wyborczych. W 2019 r. w związku z wyborami prezydenckimi odbyło się już referendum w sprawie rozszerzenia możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa, ale zabrakło wówczas wystarczającej liczby głosów, by uchwalić taki przepis.