Zdjęcie: Pixabay
22-09-2024 09:00
Jak poinformował Bank Estonii, władze finansowe z krajów nordycko-bałtyckich przeprowadziły w tym tygodniu symulację kryzysu finansowego. Scenariusz obejmował trzy fikcyjne banki i miał na celu przetestowanie gotowości na potencjalną sytuację kryzysową, w tym w zakresie komunikacji, wymiany informacji i współpracy między organami, a wszystko to w wysoce niepewnym środowisku i pod presją czasu.
W ćwiczeniu wzięło udział prawie 450 uczestników reprezentujących władze Danii, Finlandii, Islandii, Łotwy, Litwy, Norwegii i Szwecji, a także Estonii oraz odpowiednie organy UE, w tym Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny (EBC). W charakterze obserwatora zaproszono również przedstawiciela Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
Ćwiczenie zostało zaprojektowane zgodnie ze scenariuszem kryzysowym, w którym fikcyjne banki przechodziły przez trzy fazy, które można przewidzieć w procesie zarządzania kryzysem bankowym: 1) przejście od normalnej działalności do fazy naprawy, w tym rozwiązywanie problemów z płynnością; 2) przejście od fazy naprawy do restrukturyzacji, z przejęciem kontroli nad bankiem przez organy restrukturyzacyjne; 3) po zakończeniu restrukturyzacji, powrót zrestrukturyzowanego banku na rynek.
Wnioski wyciągnięte z ćwiczenia zostaną włączone do istniejących procedur zarządzania kryzysowego uczestniczących organów, aby wzmocnić ich gotowość kryzysową i dalsze udoskonalenie ram zarządzania kryzysowego w regionie nordycko-bałtyckim, poinformował Bank Estonii.
Zespół przygotowawczy powołany w ramach Nordic Baltic Stability Group (NBSG) i kierowany przez duński podmiot ds. restrukturyzacji Finansiel Stabilitet został utworzony w 2023 roku w celu przygotowania ćwiczenia. NBSG składa się z ministerstw rządowych, banków centralnych, organów nadzorczych i organów ds. restrukturyzacji w ośmiu krajach nordyckich i bałtyckich. Władze nordyckie i bałtyckie zgodziły się na regularne przeprowadzanie symulacji kryzysów finansowych w przyszłości w ramach NBSG.