Zdjęcie: Jana Sznipelson unsplash.com
21-01-2023 08:55
Od 3 do 30 października 2022 r. Centrum Nowych Idei wraz z inicjatywą „People's Survey” przeprowadziło internetowe badanie Białorusinów przebywających za granicą. Typowym przedstawicielem emigracji białoruskiej jest raczej mężczyzna w wieku 30-35 lat, z wyższym wykształceniem i dochodami powyżej średniej. W latach 2021-2022 opuścił Białoruś z powodów politycznych i obecnie mieszka w Polsce.
Trzy kraje, które najczęściej są wybierane jako miejsce emigracji to Polska (45%), Gruzja (10,1%) i Litwa (8,4%). Na czwartym miejscu są Niemcy (6,4%). Co ciekawe, największy udział Białorusinów w diasporach Starej Europy (Niemcy, Francja, Anglia itd.), Nowego Świata (USA, Kanada, Australia itd.) oraz Rosji stanowią osoby, które opuściły Białoruś przed 2015 rokiem.
Według podanych danych badania, 42,1% Białorusinów mieszkających za granicą planuje powrót na Białoruś, 35,6% ma trudności z odpowiedzią na to pytanie. 25,3% nie planuje powrotu. Jako główną przeszkodę w braku chęci do powrotu, badani podają istnienie reżimu Łukaszenki. „Ale to są odpowiedzi w formacie „tu i teraz”. Jeśli spojrzymy na rozkład odpowiedzi w czasie, w szczególności przez pryzmat różnych fal emigracyjnych, to jasny staje się prosty fakt: im dłużej człowiek przebywa nawet na emigracji przymusowej, tym słabsze są jego nastawienia do powrotu do ojczyzny, " - konstatują autorzy badania.