Zdjęcie: Pixabay
21-03-2025 09:47
W 2024 roku 200 największych ukraińskich firm wygenerowało 5,3 bln hrywien przychodów, co oznacza wzrost o 15% względem 2023 roku i przewyższa wskaźnik inflacji wynoszący 12%. Największą firmą pod względem przychodów została "D.Trading" Rinata Achmetowa, której wpływy wzrosły o 30% do 215 mld hrywien, głównie za sprawą podwyżki cen energii elektrycznej o 64%.
Sektor naftowo-gazowy z przychodami na poziomie 862 mld hrywien odnotował 9% wzrost, głównie dzięki legalizacji rynku paliwowego i ekspansji sieci stacji benzynowych. Wśród firm wyróżniła się "Ukrnafta-postach", która zajęła miejsce po przejęciu aktywów "Ukrnafty". Z kolei liderzy rynku paliw, WOG i OKKO, zmienili swoje struktury prawne, co wpłynęło na przejrzystość ich przychodów.
Handel detaliczny osiągnął 689 mld hrywien przychodów, co oznacza wzrost o 16%. Największe wzrosty odnotował polski gigant odzieżowy LPP (marki Reserved i Cropp), który dzięki swojej decyzji o pozostaniu na rynku w 2022 roku ((ZARA, H&M wycofały się) zwiększył przychody o 50% do 11 mld hrywien. Mocno rosła także sieć "Aurora" (+40%), a wśród supermarketów wyróżniły się "Fora" i "Novus", podczas gdy "Auchan" zanotował spadek o 7,7%.
W sektorze tytoniowym nastąpiła zmiana układu sił po utracie pozycji monopolistycznej przez "Tedis-Ukraine" Borisa Kaufmana, oskarżonej o unikanie podatków. W efekcie jego przychody spadły z 61 mld do 253 mln hrywien, a rynek przejęła nowa firma "DK Mirana", kierowana przez Wjaczesława Onokałę.
W branży telekomunikacyjnej najwyższy wzrost przychodów osiągnął Lifecell, wyprzedzając Vodafone i Kyivstar, który ucierpiał po cyberataku w 2023 roku. W przemyśle największy wzrost odnotowała "Ukraińska Bronietechnika", zwiększając przychody do 58 mld hrywien. Podobnie rozwijały się zakłady chemiczne w Pawłogradzie i Kramatorski Zakład Obrabiarek Ciężkch, który wznowił produkcję na Zakarpaciu po przenosinach w 2022 roku.