geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Zmiany na łotewskim migracyjnym rynku pracy

Dodał: Andrzej Widera

02-08-2023 09:23


Apele pracodawców o jeszcze szersze otwarcie łotewskiego rynku pracy dla pracowników migrujących stają się coraz głośniejsze. Nie ma ograniczeń w zatrudnianiu obywateli UE na Łotwie, ale obywatele państw trzecich mogą być zatrudniani tylko na ściśle określonych warunkach.  Tendencje z ostatnich pięciu lat pokazują, że liczba pozwoleń na pracę wydawanych obywatelom państw trzecich szybko rośnie. Ponadto, wojna na pełną skalę rozpoczęta przez Rosję na Ukrainie wprowadziła zmiany w geografii pracowników migrujących.

Z danych Urzędu ds. Obywatelstwa i Migracji (PMLP) na temat tendencji z ostatnich pięciu lat można zauważyć bardzo szybki wzrost liczby zezwoleń na pracę wydawanych obywatelom państw trzecich – w 2018 r. nieznacznie wydano ponad 11 tys. zezwoleń na pracę, a w ubiegłym roku prawie 20 tysięcy. Od 2018 r. poszerzył się również wachlarz krajów reprezentowanych przez pracowników migrujących – w 2018 r. wydano pozwolenia na pracę obywatelom łącznie 58 krajów, w ubiegłym roku – już 85. Z roku na rok poszerza się również wachlarz zawodów – w 2019 r. pracownicy migrujący reprezentowali 706 zawodów, w 2022 r. – 787.

PMLP stwierdził, że zainteresowanie pracodawców zapraszaniem obywateli krajów trzecich utrzymuje się na poziomie z lat ubiegłych i kontynuuje tendencję wzrostową obserwowaną jeszcze przed pandemią. Największa liczba pracowników migrujących na Łotwie od lat pochodzi z Ukrainy. Do rynku pracy dołączyło także wielu obywateli Białorusi i Rosji. Jednak rok 2022, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, wprowadził korekty do listy najpopularniejszych krajów.

W ubiegłym roku na Łotwę przybyło dwa razy więcej pracowników migrujących z Filipin, Gruzji, Indii, Kirgistanu i Uzbekistanu, a obywatelom Tadżykistanu wydano trzy razy więcej zezwoleń na pracę niż w 2021 r. Wzrosła również liczba zezwoleń na pracę wydawanych obywatelom Białorusi. Ciekawym przypadkiem jest Uzbekistan – liczba zezwoleń na pracę wydawanych obywatelom tego kraju zaczęła bardzo szybko rosnąć już w 2019 roku (prawie pięciokrotny wzrost w stosunku do 2018 roku). Wzrost trwał przez kolejne lata i w ubiegłym roku wydano 4855 pozwoleń na pracę, co pozwoliło Uzbekistanowi zająć pierwsze miejsce na liście krajów o największej liczbie pracowników migrujących.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024