Zdjęcie: Pixabay
09-04-2022 09:00
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało wczoraj oświadczenie w kwestii zmiany charakteru szkół z polskim językiem nauczania na Białorusi. Teraz MSZ zauważa zmiany, które dotknęły szkoły w Grodnie, Wołkowysku i Brześciu, a które w opinii ministerstwa dążą ku całkowitej rusyfikacji nauczania.
"Od marca 2021 r. trwa przyśpieszona likwidacja oświaty dla mniejszości polskiej, która dotychczas dotykała w największym stopniu szkolnictwo społeczne. Teraz nauczanie w języku polskim ma zostać zlikwidowane również w obu państwowych szkołach polskojęzycznych – w szkole nr 36 Grodnie i w szkole nr 8 Wołkowysku. Zlikwidowane będą też klasy polskie w szkole nr 9 w Brześciu. Władze białoruskie powołują się przy tym na art. 82. znowelizowanego Kodeksu Oświaty Republiki Białoruś." - czytamy w oświadczeniu.
"Szkoły nr 36 i nr 8 zostały wybudowane w latach 90. ze środków budżetowych z Polski i przekazane władzom miejscowym. Zgodnie z umową, szkoły miały służyć mniejszości polskiej; językiem nauczania miał być język polski." - napisał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Przy tym ministerstwo zauważa, że likwidacja tych ośrodków dla mniejszości polskiej jest nie tylko złamaniem umów zawartych między fundatorem a władzami lokalnymi, ale jest także sprzeczne z umowami i zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi, do których należy prawo mniejszości narodowej do zachowania tożsamości kulturowej oraz nauki języka narodowego, a to z kolei należy uznać za niedopuszczalne łamanie prawa międzynarodowego.