geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Zaufanie Litwinów do roli USA w mediacjach pokojowych

Dodał: Andrzej Widera

19-05-2025 10:07


Rosnące napięcie wokół wojny w Ukrainie i rola Stanów Zjednoczonych jako potencjalnego mediatora budzą coraz większe wątpliwości wśród mieszkańców Litwy. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez „Vilmorus” na zlecenie BNS, aż 52,3% Litwinów nie ufa lub raczej nie ufa Amerykanom w kontekście rozmów pokojowych między Kijowem a Moskwą.

Tylko 23,3% respondentów deklaruje zaufanie wobec działań USA, a niemal co czwarty badany nie ma wyrobionego zdania. Przyczyn takiego sceptycyzmu należy szukać w rozdźwięku między obietnicami a rzeczywistością – jak zauważył Remigijus Motuzas, przewodniczący sejmowego Komitetu Spraw Zagranicznych, Litwini oczekują „szybszych działań i efektów”, szczególnie po deklaracjach o możliwym zakończeniu wojny w ciągu stu dni.

Zaufanie osłabiła także niekonsekwencja komunikacyjna nowej administracji USA. Jak zauważyła prof. Dovilė Jakniūnaitė z Uniwersytetu Wileńskiego, wpływ na wyniki miały „niespójne sygnały dotyczące wsparcia dla Ukrainy i presja wywierana na Kijów w sprawie negocjacji, a także groźby wobec NATO i Europejczyków”, których kulminacją były kontrowersyjne wypowiedzi o braku obrony sojuszników nieprzeznaczających wystarczających środków na obronność. Nie pomogły też doniesienia o możliwym wycofaniu amerykańskich wojsk z Europy Wschodniej – mimo że prezydent Gitanas Nausėda oraz odpowiedni ministrowie zapewniali, iż są to jedynie spekulacje medialne.

W tle tej debaty pojawił się również trend globalny. Według opublikowanego właśnie indeksu postrzegania demokracji na świecie, wizerunek USA pogorszył się – liczba krajów, gdzie Ameryka cieszy się pozytywną opinią, spadła z 76 do 45 procent. Nawet w Europie, tylko cztery państwa (w tym Litwa) oceniły USA lepiej niż Chiny. Choć Litwa tradycyjnie pozostaje jednym z najbardziej proamerykańskich krajów Starego Kontynentu, to wyniki najnowszego badania mogą sygnalizować początek zmiany nastrojów.

Zwraca na to uwagę również sama Jakniūnaitė, zauważając rozdźwięk między optymistycznym tonem wypowiedzi litewskich polityków a coraz bardziej ostrożnym nastawieniem społeczeństwa. „To ciekawe zjawisko – z jednej strony przekaz polityczny podkreśla lojalność i partnerstwo, z drugiej strony rośnie sceptycyzm obywateli wobec decyzji w polityce zagranicznej. To może obniżać zaufanie do samego procesu podejmowania decyzji” – komentuje politolog.

Choć litewskie władze deklarują, że planowany wzrost wydatków na obronność do 5–6% PKB w latach 2026–2030 nie jest reakcją na amerykańskie naciski, kontekst międzynarodowy trudno ignorować. „Z faktu, że widzimy jedno, a słyszymy co innego, może się rodzić sceptycyzm” – podsumowuje Jakniūnaitė.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024