Zdjęcie: Pixabay
03-11-2023 09:34
Agresja Rosji na Ukrainę oraz zmieniająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie powodują, że Litwa poświęca znacznie więcej uwagi i środków na obronę kraju. Kupowana jest nie tylko nowoczesna broń, ale także amunicja. Kupuje się ją nie tylko do celów codziennego szkolenia wojskowego, ale także do magazynowania.
Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej, prowadzone są także inwestycje w infrastrukturę do składowania amunicji. W ciągu trzech lat środki przeznaczone na gromadzenie amunicji wzrosły trzykrotnie: w latach 2021-2023. Na te cele przeznaczono prawie 750 mln. euro. Średnio 16 procent rocznych wydatków na obronę, przeznacza się na zakup amunicji. Dla porównania do 2020 r. na ten sam cel przeznaczono około jednej dziesiątej budżetu obronnego. Zdecydowaną większość kwoty przeznaczonej na zapasy amunicji stanowią środki przeznaczone na składowanie podstawowej amunicji bojowej.
W ciągu najbliższej dekady Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeznaczyć na zakupy zaopatrzenia wojskowego ponad 3,1 miliarda euro. Największa część, około 90 proc zgromadzonych zapasów wojskowych będzie stanowić amunicja, a reszta – różne narzędzia saperskie i materiały wybuchowe.
Trzy czwarte amunicji kupowanej przez litewskie siły zbrojne składa się z podstawowej amunicji bojowej, która jest głównym celem NATO. Zgodnie z potrzebami i modernizacją litewskich sił zbrojnych, tylko w tym roku podpisano umowy na zakup szerokiej gamy amunicji: pociski średniego zasięgu ziemia-powietrze AMRAAM, pociski przeciwpancerne Javelin zostały zamówione z USA, granatniki Carl-Gustaf oraz pociski systemu obrony powietrznej RBS-70 zostały zamówione ze Szwecji, a amunicja różnego kalibru (od 4,6 mm do 40 mm) jest kupowana za pośrednictwem Agencji Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA). Promowany jest również krajowy przemysł obronny, a w tym roku podpisano umowę z AB "Giraitės ginkluotės Gamylas" na zakup amunicji 7,62x51 mm.
W sumie litewski budżet obronny przewiduje wydanie około 2,7 mld euro na zakupy w latach 2024-2026. Oznacza to, że około 45% budżetu obronnego będzie corocznie przeznaczane na wzmocnienie i modernizację litewskich sił zbrojnych.